Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

20 filmových míst, která musíte navštívit

Známá filmová místa nám umožňují vžít se alespoň na chvíli do kůže hlavních postav. Zkuste projít stěnou na nástupišti devět a tři čtvrtě na nádraží Kingscross, zaklepejte na dveře hobití nory (třeba je Bilbo doma), ukryjte se před nepřáteli v tajemném chrámu Angkor Wat nebo si vychutnejte lahodnou kávu na Montmartru v Paříži. 

Kde se natáčelo indiánské dobrodružství Vinetoua?

Chorvatsko patří mezi jednu z nejoblíbenějších destinací českých turistů. Mnozí zavítají rovnou do přímořských letovisek, což je trochu škoda, protože tato balkánská země nabízí mnohem více. Uprostřed chorvatské pevniny se rozkládají tyrkysově modrá Plitvická jezera. České cestovní kanceláře nabízí zájezdy s výletem k tomuto přírodnímu skvostu. Existují však zájezdy, které vás vezmou pouze po stopách Old Shatterhanda a Sama Hawkinse. S nočními přejezdy lze místo navštívit i za jeden víkend. V jezerech platí bohužel zákaz koupání, ale i jen procházka a projížďka parníčkem stojí za to. V posledních letech se zvedl zájem také o přímořské městečko Dubrovník, kam byla zasazená dějová linie Králova přístaviště ve Hře o trůny. Sansu v ulicích pravděpodobně nepotkáte, ale výhled z hradeb zažijete úplně stejný.

Harry Potter a magický svět Londýnských zákoutí

Londýn je jednoznačně spojován s dobrodružstvími mladého kouzelníka Harryho Pottera. Nedaleko Londýna leží filmové ateliéry Warner Bros. Studios, kde se zvýší tep každému fanouškovi potterovské ságy. Na prohlídku ateliérů a celého komplexu je třeba vyhradit si několik hodin. Rekvizity, které jsou zde vystavovány, jsou skutečnými originály použitými ve filmech. Projděte se po Příčné ulici, nakoukněte do Brumbálovy pracovny nebo si zkuste namíchat lektvar pod Snapeovým dohledem a v Prasinkách nezapomeňte na lahodný Máslový ležák. Na konci možná přijde zklamání, že zrovna vám v jedenácti letech dopis nepřišel. Z centra Londýna se k ateliérům dostanete ze stanice Euston a z vlaku vystoupíte na zastávce Watford Junction odkud vás již odvezou doubledeckery s tematikou Harryho Pottera. Exteriéry hradu, ale i Velkou síň pak hledejte ve středověkém univerzitním městě Oxford. V Londýně stojí za obhlídku také místa ze seriálu Sherlock Holmes nebo Doctor Who. V mnoha filmech byl poničen například Milenium Bridge vedoucí ke Katedrále Svatého Pavla.

Da Vinci Code v Paříži, v Římě i ve Skotsku

Na velmi zajímavé evropské filmové lokace vás zavedou také filmy inspirované knihami Dana Browna. Šifra mistra Leonarda se odehrává jednak v pařížském Louvru, ale také ve skotské Rosslyn Chapel nedaleko Edinburgu. Profesor Langdon vás v díle Andělé a Démoni zavede do Vatikánu a ulic Říma. Po stopách filmu pak poznáte římský Pantheon, kam se dostanete zcela zdarma, do kostela Santa Maria del Popolo s Caravaggiovými obrazy, ke kostelu Santa María della Vittoria a k monumentální Berniniho Fontáně čtyř řek. Dobrodružství završíte, na rozdíl od profesora, bez adrenalinu, u Andělského hradu. Po italské metropoli vás také krásně provede film Prázdniny v Římě. Ve zmíněné Paříži se zase odehrává několik filmů Woodyho Allena a toulat se zasněně po Montmartru a v okolí Svatomartinského kanálu můžete díky Amélii Poulaine. Máte raději temperamentní Španělsko než elegantní Francii? Vydejte se po stopách Allenova filmu Vicky, Cristina, Barcelona a zcela jistě objevíte krásná zákoutí Barcelony i zapadlého Ovieda v Asturii.

Na opačný konec planety za hobity a dechberoucími sceneriemi

Filmová místa se nachází po celém světě. Kde se natáčelo nejvíce? Mezi nejfotogeničtější města patří rozhodně New York. V americké produkci najdeme záběry na Manhattan a Sochu Svobody nebo ucpané newyorské ulice téměř v každém filmu. Největší město USA se objevuje v populárních superhrdinských filmech, v akčních thrillerech i romantických komediích Filmoví fanoušci si jistě všimli, že další oblíbená místa k natáčení v USA jsou Golden Gate Bridge u San Francisca, Bílý dům nebo také Pentagon ve Washingtonu DC. Nadšenci do fantasy by se pak měli vydat na opačnou stranu světa. Nový Zéland láká nejen skvělými treky, častými kontrasty, smaragdovými lesy nebo nebezpečnými sopkami. Natáčely se zde tři díly slavné trilogie Pán prstenů a všechny části Hobita. Pro veřejnost zde funguje otevřená vesnička Hobitín, kde navštívíte pravou hobití noru a vžijete se do kůže Bilba Pytlíka, který měl sice rád svůj klid, ale nakonec propadl touze po dobrodružství.

Je libo sci-fi Star Wars nebo exotika na Bali?

Pokud máte rádi cestování, měli byste se vydat po stopách filmů Star Wars. Nejblíže turistickým letoviskům leží slavná osada Tatooine v Tunisku. Právě zde se narodil Luke Skywalker a filmové kulisy jsou zachovány v nezměněné podobě dodnes. Město Matmata stále existuje. V Hvězdných válkách se objevily také irské ostrovy Skelling, islandská krajina, pouště v okolí Abú Dhabí nebo poušť Yuma v USA a další. V exotických destinacích se však nenatáčely pouze Star Wars. Oblíbený Indiana Jones vás provede chrámem Petra v Jordánsku nebo kultovním objektem Angkor Wat v Kambodži. V podobném duchu se nese také Tomb Rider. Pozor na starověké pasti! Protipól dobrodružných výprav nabízí ostrov Bali, který pomohl Julii Roberts ve filmu Jíst, meditovat, milovat najít tu správnou cestu. Bali je skutečný ráj na zemi.

Máte nějaký oblíbený film? Zjistěte, kde se natáčelo, a vydejte se za dobrodružstvím!

Další články