Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Den Svatého Patrika

Jaro se nezadržitelně blíží, krokusy a narcisky zdobí zelené trávníky, proto by vás nemělo překvapit, když potkáte juchajícího člověka v zeleném obleku a podkovou v ruce. A proč se nevydat do Irska a neoslavit příchod jara společně s ním ve velkém stylu? Svátek národního patrona Irska, Svatého Patrika, připadá na 17. března, kdy podle legendy v roce 461 zemřel. Postupně se svátek přenesl do celého světa a v ulicích téměř všech evropských, severoamerických i australských větších měst uvidíte zelený průvod. Kdo vlastně Svatý Patrik byl? Narodil se na území dnešního Walesu (tehdy součástí Římského impéria) a do Irska se dostal jako misionář. Podle legendy vyhnal z celého území ostrova hady, ale spíš se jedná o podobenství obrácení druidů na křesťanskou víru, protože v Irsku je příliš chladné počasí a hadi tam nežili nikdy. Na symbolu trojlístku údajně vysvětloval Irům podstatu Boží Trojice, proto se stal jeho symbolem, a na Den Svatého Patrika by vám neměl v klopě chybět.

Jen zelená to může být

Oslavy svátku Svatého Patrika se rozšířily díky irské migraci do USA, kde proběhly první alegorické pochody a dodnes se v New Yorku koná největší a nejdelší průvod. Také zelené trojlístky se poněkud rozmohly a smaragdovou barvu musí mít opravdu vše. V ulicích tak potkáte zelené svetry, kostýmky, saka, sukně, košile, bundy a také velké zelené klobouky. Barví se také jídlo a pití. Zelené pivo, které teče proudem, se stalo oblíbenou tradicí, ale zelený dort, zelené palačinky nebo těstoviny do leckoho nelezou snadno. V Chicagu se dokonce každoročně barví řeka na sytě zeleno, a všechny světové metropole osvětlují budovy, vytváří zelené koberce v ulicích a slaví tancem i zpěvem. V Čechách se konají drobné oslavy Sv. Patrika zejména v irských pubech a stylových podnicích. Nic se však nevyrovná tomu, stát v ulicích kteréhokoliv města na věčně zeleném ostrově a užívat si neopakovatelnou atmosféru. Hlavním středobodem veškerých oslav je vynikající jídlo, hudba, kultura i společné popíjení s přáteli. Ať už narazíte na pramen zelené, obarveného piva nebo tradičního tmavého Guinnessu, nezapomeňte, že Irové vydrží opravdu hodně.

V Irsku zamíříte do životodárné tepny všech oslav

Centrum veškerého dění je samozřejmě hlavní město Dublin. Kromě průvodů v ulicích a Irů v zeleném čeká na všechny návštěvníky bohatý doprovodný program. Veškeré dominanty a památky získají nasvícením sytě-zelenou barvu a uvnitř muzeí se zdarma konají workshopy a komentované prohlídky. V Dublinu rozhodně nelze vynechat katedrálu Sv. Patrika zasvěcenou samotnému patronu Irska nebo slavné muzeum a sklad piva Guinness. Po celém městě hrají živé koncerty, můžete navštívit dramatická představení nebo se sami zúčastnit některého z LARPů. Kolem tohoto svátku se točí život měst Armagh a Downpatrick, kde Sv. Patrik zakládal své první kostely a byl zde prakticky doma. Mnoho lidí z celého Irska i ze zahraničí míří do města Galaway. Dokonce i fontána na náměstí zde zezelená a každoroční průvod trvá téměř dvě hodiny. Přes den nakouknete do některé z muzeí nebo galerií a večer se můžete vydat do víru klubů. Tento den nezavírají nikde brzy. Pokud byste si chtěli užít oslavy v méně okázalém duchu, tak se vám takové přání může vyplnit prakticky v kterémkoliv irském městě i městečku. Zavítejte například do Limericku, Killarney, Sligy, Belfastu, Corku, Kilkenny, Waterfordu, (London) Derry a dalších. V Irsku je v polovině března překvapivě příjemné počasí, a pokud se nemusíte schovávat před deštěm, díky kterému je ostrov tak krásně zelený, vyrazíte do ulic ve 12 – 15˚C.

Štěstí objevíte 17. března, stačí dobře hledat

Skvěle si tento den užívají také děti. Všechny se obléknou do zeleného a vyrazí na lov čtyřlístků. Pokud se nezdaří, tak postačí i obyčejné Patrikovy trojlístky. Jinde se snaží objevit skutečného legendárního leprikona v zeleném oblečení od hlavy až k patě. Malinký mužík je zobrazován s rezavými vlasy nebo jako stařík, který cestuje po světě a nachází zlaté poklady. A není jich zrovna málo, vždyť na konci každé duhy se skrývá jeden. Pokud se ho někomu podaří polapit, určitě z něj vymámí odhalení alespoň jedné ze skrýší plné zlata. Aby se znovu dostal na svobodu, splní vám totiž jedno přání. Svátek Svatého Patrika je spojován i s dalším symbolem štěstí – koňskou podkovou. Podkovy zdobí dveře domů, posílají se přání s podkovou a ti nejmladší jsou nejvíce nadšení z čokoládových podkov. V časopisech a na internetu se objevuje v předjaří mnoho rad, jak si takovou dekoraci vyrobit. Štěstí není nikdy dost, tak proč mu nejít trochu naproti? Ještě před padesáti lety se Svátek Svatého Patrika slavil zejména v kostelích a naopak veškeré hospody a restaurace byly zavřené. Postupně se však z puritánského uctívání stalo mohutné oslavování a popíjení piva i whisky. Oslavy zpravidla trvají několik dní a vše vrcholí právě 17. března. Například 14. března se můžete v Dublinu zúčastnit dvouhodinového závodu „Hon za pokladem“.

Irsko
29 990 Kč

Irsko – smaragdový ostrov – letecky

DUBLIN • CLIFFS OF MOHER • ARANSKÉ OSTROVY • BUNRATTY • ADARE • IVERAGH • KILLARNEY • COBH • MIDLETON • ROCK OF CASHEL • KILKENNY • NATIONAL STUD • GLENDALOUGH
Termín od: 24.07.2020
Termín do: 31.07.2020
Počet nocí: 7
Více

Další články