Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Hanami – svátek, který v Japonsku zastaví čas

Na začátku jara ovládne celé Japonsko svátek Hanami, což v překladu znamená obdivování květů. A skutečně je co obdivovat. Ve všech parcích a japonských zahradách vykvetou sakury. V českém jazyce známe tyto stromy pod názvy sakura ozdobná nebo třešeň pilovitá a poznáme je spolehlivě podle krásně růžových květů. Ve skutečnosti existuje více než 600 různých druhů sakur, které každoročně oslňují celou škálou růžové od jemného náznaku po sytou magentu. Představte si, že procházíte celou alejí nebo parkem tvořeným neskutečnou záplavou těchto květů. Festival Hanami pochází původně z Číny, kde byly oslavy sakur spojovány s obdivem půvabu a ženskosti. Japonské pojetí přináší nejen oslavu krásy a příchod jara, ale také zenové zamyšlení nad pomíjivostí všeho, včetně života. Sakury vykvetou každé jaro. Po několika dnech, kdy se při pohledu na ně tají dech, začne vítr odnášet první okvětní lístky, až z celé podívané nezůstane nic. Krásný zážitek je třeba si užít naplno, protože je tu jen dočasně. Stejně jako vše.

Sakurové latté se zákuskem jedině na jaře

Pokud přemýšlíte nad návštěvou Japonska, zvolte začátek dubna. V tuto dobu sice míří do Japonska více lidí a teploty jsou stále ještě jarní, ale rozhodně nebudete zklamáni. Mírné klima vábí k prohlížení památek a také už lze příjemně posedět v parku, kde určitě narazíte na nějaký doprovodný program k svátku sakur. Hanami se vyznačuje zejména setkáváním se s přáteli a rodinou na pikniku v parcích pod rozkvetlými stromy. Během tohoto jarního období připravují Japonci tradiční pokrmy, pijí rýžové víno saké a společně zpívají a baví se. Upravené japonské zahrady i rozlehlé parky jsou vyzdobeny lampiony a girlandami, což umožní sakurám vyniknout i v noci. Oslavy Hanami trvají zpravidla dva týdny. V tuto dobu najdete v cukrárnách stylizované zákusky ve tvaru květů sakury, kavárny podávají sakurové latté, čajovny sakurový čaj a dokonce i místní řetězce se přizpůsobují a seženete v nich sakurové speciály.

Nejoblíbenější sakurové parky jsou Ueno, Jakusumi nebo Yoyogi

Čilý ruch v období svátku Hanami není dílem zahraničních turistů, ale zejména místních lidí, kteří si berou volno a cestují klidně stovky kilometrů, aby se mohli sejít s nejbližšími a obdivovat společně krásu květů. Ne náhodou začíná v Japonsku školní rok na začátku dubna a mnoho cestovních kanceláří nabízí své zájezdy právě na jaro. Ve velkých městech bývá v hlavní špičce trochu problém sehnat lukrativní místo na piknik pod sakurou, nicméně, čím dál budete od centra, tím to bude snazší. Sakury rostou také volně mimo jakékoliv parky a narazíte na ně i během treku do hor nebo výletu k jezeru za městem. Hlavním cílem festivalu je prožitek a setkávání. Fyzicky si možná odvezete nějaké sezónní „sakurové“ suvenýry, ale hlavně získáte krásné fotografie, nezapomenutelné vzpomínky, zajímavé chuťové vjemy, radost ze sakurové vůně i plno námětů k zamyšlení.

Festival Hanami od jihu k severu

O významu svátku svědčí i rozsáhlé přípravy před jeho propuknutím. Meteorologové se snaží co nejpřesněji určit den, kdy sakury vykvetou. Záleží na intenzitě předcházející zimy, jarních teplotách, síle větru a množství srážek. Pomáhají jim k tomu stovky dobrovolníků, kteří stromy denně kontrolují. Období, kdy se objeví první kvítky, nazývají Japonci kaika, největší krásu pak lidé mohou obdivovat během krátké hlavní sezóny zvané mankai. Cestu do Japonska je dobré plánovat s předstihem, protože právě na jaře bývá návštěvnost ostrovů největší. První kvítky se vždy začínají objevovat na teplejším jihu Japonska a postupně se sezóna posouvá dále na sever. Pro rok 2019 je vypočítaný počátek na 22. března. V okolí města Fukuokabudou stromy v plném květu 29. března, v Hiroshimě 31. března, Okayama rozkvete naplno 1. dubna, v hlavním městěsakurová sezóna vyvrcholí 2. dubna, v Osace 3. dubna, proslulé Nagano se rozzáří 15. dubna, Fukushima 25. dubna a severní Aomori dokonce až 2. května.

Přijeďte obdivovat překrásné stromy, jejichž květy tradičně zdobí kimona, porcelán, nábytek, obrazy, minci o hodnotě 100 jenů a dokonce i japonské letouny z 2. světové války. Pomíjivá krása sakur vnese nezapomenutelný zážitek do vašeho života.

Další články