Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Chystáte se poprvé na dovolenou letadlem?

Cestování autem nebo autobusem může být na krátké vzdálenosti příjemným zážitkem. Pokud se však toužíte podívat dál za obzor, určitě volte raději leteckou přepravu. Letiště je místem, které je v současnosti perfektně organizované a jestliže víte, jak na to, může vás cestování i bavit. Pokud se sami sebe ptáte, jak zvládnout první let letadlem, nabízíme vám pár tipů a triků, které vás zbaví strachu.

Jak vypadá příruční zavazadlo do letadla

Už při kupování letenky je důležité myslet na zavazadla. Příruční zavazadlo označuje takové, které si s sebou odnesete přímo do letadla. Uvnitř něj se nesmí nacházet ostré předměty, větší obsah tekutin, střelné zbraně nebo výbušniny. Příruční zavazadlo má také pevně stanovené rozměry, jež opět určuje daná letecká společnost. Pokud vám stačí tento druh zavazadla, můžete přeskočit krok s odbavováním a rovnou se vrhnout pro palubní lístek. Některá letiště ho nabízejí pouze u odbavovací přepážky, na těch modernějších ho seženete ve volně stojícím kiosku.

Jak dostat kufr do zavazadlového prostoru

Vaše kroky by měly nejprve směřovat k tabuli s odlety nebo za pracovnicí na informacích. Zde se dozvíte dle vašeho letu číslo odbavovací přepážky a čas jejího otevření. Jestliže budete mít štěstí a přepážka již bude otevřená, nezbývá než zvolat „hurá!“. Letištní pracovnice zavazadlo zváží, zkontroluje letenky, předá palubní lístek a popřeje šťastnou cestu.

Bezpečnostní rámy a bezpečnostní kontrola na letišti

Jelikož žijeme v době, kdy bezpečnosti není nikdy dost, musíte před vstupem do letadla projít bezpečnostní branou. Zde se pracovníci ujistí, že jste všechny své osobní a kovové předměty odložili do plastové krabice, která následně projde skenerem. Dále procházíte citlivým rámem, který vás v případě nulového nálezu kovu nechá projít, v opačném případě zapípá. Poté přistoupí pracovník a provede důkladnější kontrolu pomocí ručního detektoru. Nemusíte se obávat ani náhodných stěrů ze zavazadla, dlaní či opasku, které se provádí nahodile. Jedná se o kontrolu, jež odhalí stopy výbušných látek nebo drog.

Jak připravit dítě na let letadlem

Jestliže zjišťujete, jak připravit dítě na let letadlem, odpověď je jednoduchá. Závisí na jeho věku. Pokud máte malé dítě, které je potřeba nakrmit připraveným jídlem z dětské láhve, můžete tuto tekutinu přenést přes bezpečnostní kontrolu. Jestliže však cestujete se staršími dětmi, je nutné občerstvení a nápoje zakoupit až po kontrole v druhé letištní části. Ceny se zde pohybují o něco výše, než je běžné, a proto se doporučuje napít a najíst se ještě před letištní kontrolou. Sociální zařízení najdete téměř na každém rohu, a proto se nemusíte trápit s přebalováním dětí a podobnými starostmi. Do letadla přibalte svým ratolestem zábavu, která je zbaví případného strachu. Zabalte s sebou například knihu pohádek, mp3 přehrávač nebo oblíbeného plyšáka, samozřejmě menších rozměrů.

Jak vyhledat svůj Gate a nastoupit do letadla

Posledním stanovištěm před poklidnou cestou letadlem je kontrola při vstupu u Gatu, jehož číslo je často psané na palubním lístku. Zde se prokážete svými doklady (cestovní pas či občanský průkaz), platným palubním lístkem, a poté už v klidu vcházíte do letadla, kde vás před vzlétnutím letušky upozorní na pravidla bezpečnosti, palubní prodej a ostatní důležité informace.

Co na vás čeká v interiéru letadla

Do letadla se dostanete skrze chodbu, ke které bude stroj přistaven nebo pomocí autobusové dopravy. Na palubě na vás už bude čekat několik letušek, vždy s úsměvem na tváři a k chuti vám přijde i časopis nebo noviny. Některé delší lety nabízejí zdarma občerstvení, jindy je zpoplatněno. Místa k sezení jsou řazena většinou po třech sedadlech, vybavena potřebným pásem kvůli bezpečnosti a v prostoru nad hlavou je umístěna klimatizace a světlo. Ať už se vydáte kamkoli, z letu si odnesete krásný zážitek a vzpomínku na stoupající stroj, který vás nese vzhůru do oblak a zpět.

Další články