Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Jaká místa navštívit ve Velké Británii?

Velká Británie je známá mnoha svými ikonickými místy, specifickou atmosférou, rozmanitou architekturou, starověkými památkami rozličných kultur i překrásnou přírodou. Díky promyšlenému systému dálnic je možné celé Spojené Království projet za relativně krátkou dobu, pokud však chcete, aby na vás promluvil skutečný genius loci, doporučuje se zůstat delší dobu. Pravou Británii potkáte na příkrých větrných útesech, mezi zdmi středověkých univerzit i na rušných ulicích kosmopolitních měst.

mapa Anglie

Krásná i tajuplná města Velké Británie

Pod Anglii spadá největší území Velké Británie. Hlavním městem celého Spojeného Království je Londýn, který patří mezi nejnavštěvovanější města na světě. Mimo nejznámější památky v podobě vězení Tower, Tower Bridge, Westminsterského opatství, Buckinghamského paláce nebo London Eye nabízí také široké vyžití pro milovníky kultury. Zavítat můžete do filmových ateliérů Harryho Pottera, do galerie moderních umění Tate nebo na Shakespearovu hru do divadla Globe. Příznivci tohoto spisovatele by měli rozhodně zamířit do jeho rodiště do Stratfordu nad Avonou. Přímým spojem se z Londýna dostanete do měst s nejprestižnějšími univerzitami. Nejstarší univerzitní město Oxford zaujme nejen historickými budovami a motivující atmosférou jednotlivých kolejí, ale také prostory, kde se natáčely filmy o Harrym Potterovi. Cambridge je u nás známé mezinárodními zkouškami z anglického jazyka, rozhodně si však kromě učebnic pořiďte také projížďku na lodi nebo vstup do jedné z univerzitních kaplí. Severní Anglii vévodí historické univerzitní město York s bílou růží ve znaku.

Velmi zajímavou historii nabízí také město Nottingham, ve kterém se vystřídaly kultury Římanů, Sasů, Vikingů i Francouzů. Většina si jistě vybaví také šerifa z Nottinghamu, úhlavního nepřítele Robina Hooda. Velmi blízko k hranicím s Walesem leží další historické město Chester známé pro nespočet významných architektonických památek prolínající styly od dob římských, přes středověk až po moderní budovy vznikající po průmyslové revoluci. Jedním z měst, kde průmyslová revoluce vznikala, je bezesporu Liverpool. Město, které si všichni spojí s nesmrtelným fenoménem kapely The Beatles a s kvalitním fotbalovým klubem. Na jižním pobřeží Anglie najdeme trojici měst Rye, cornwallský Dartmouth a Brighton přezdívaný přímořský Londýn.

Mohutné ústí řeky Severn není třeba objíždět, ale vede přes něj most Prince of Wales Bridge. Dálnice M4 spojující Londýn s Walesem vede právě tudy a protíná hlavní město Walesu Cardiff. Zde vás obklopí nezvyklé nápisy ve waleském jazyce i historické památky v podobě neogotického hradu, kryté tržnice z 19. století. Že jste u moře, vám připomene přístavní čtvrť, které tvoří druhé centrum města. Pokud využijete službu park and ride, ověřte si, v kolik hodin odjíždí poslední autobus na parkoviště, abyste nemuseli ve městě strávit více času, než bylo původně naplánováno. Na opačném konci waleského výběžku leží malebné město Conwy. Za příznivého počasí se zde můžete vykoupat na jedné z upravených pláží a za deště zavítat do tamního hradu nebo jedné z vyhlášených restaurací. Najdete zde také nejmenší dům na světě zapsaný do Guinnessovy knihy rekordů.

Na území Severního Irska stojí za návštěvu jeho hlavní město Belfast. Jako sídlo obrovské loďařské společnosti Harland & Wolff, takže kromě typických pubů a krásných výhledů na moře zde můžete navštívit interaktivní muzeum Titanic, které vás díky velkoplošným projekcím, dobovým záběrům a stylovým prostředím vtáhne do jednoho z nejtragičtějších příběhů všech dob. Na opačné straně od Belfastu leží město Londonderry, zvané vzhledem k rivalitě vůči britské metropoli, pouze Derry. Pokud si chcete získat Iry na svoji stranu, rozhodně zabodujete s kratším, do 17. století oficiálním, názvem. Vzhledem ke své pozici si město muselo vybudovat kvalitní opevnění, které zůstalo zachováno dodnes.

V podobné pozici jako Severní Irsko se několikrát v dějinách ocitlo i Skotsko. V roce 2014 se zde dokonce konalo referendum o nezávislosti, které skončilo rozhodnutím setrvat ve Velké Británii. Hlavním městem je historické město s mnoha památkami Edinburgh [edinbrə], které bylo v roce 1995 zapsáno na seznam UNESCO. Navštivte tamní rozsáhlý hrad nebo některou ze středověkých katedrál. Historickou hodnotu Edinburghu vyvažuje největší a nejmodernější skotské město Glasgow. Díky skvělému zázemí se zde konají akce a koncerty světového formátu. Na hranicích s historickým územím Anglie najdeme neprávem opomíjené skotské město Jedburgh, ve kterém žila Marie Stuartovna, skotská královna. Za nefalšovaným Skotskem, lidovými zvyky, tajuplnými vřesovišti a mlhami vás vezme městečko Inverness ležící na řece Nessu světoznámého jezera s příšerou Nessie. Neméně tajuplná je i vesnice Culloden, v blízkosti které se odehrála poslední bitva mezi Brity a Skoty, končící skotskou porážkou.

Pryč z města do přírody

Každá z částí Velké Británie disponuje přírodními skvosty, které nenajdete nikde jinde na světě. Anglie je od Evropského kontinentu oddělena kanálem La Manche, který už se podařilo několika plavcům překonat, nicméně jistější je nasednout na trajekt a nechat se vyložit v opevněném Doveru. Hned první přírodní památkou, kterou můžete po příjezdu do Británie navštívit, jsou velmi fotogenické Doverské bílé útesy. Na západní straně jižní části Anglie rozhodně stojí za vidění tajemný vrch Glastonbury Tor, který společně s vysokou věží Sv. Michaela ční nad okolí. Podle legendy zde měl být pohřben král Artuš. Legendami opředený je také Sherwoodský les poblíž Nottinghamu spojovaný s osobou Robina Hooda. V nejsevernější části Anglie byste neměli minout národní park Lake District s mnoha jezery a slatinami, kde se vyskytují vzácní ptáci i masožravé rostliny.

Do Skotska severně od Anglie se jezdí zejména za dechberoucí kopcovitou krajinou, všudypřítomnými mlhami a tajemnými blaty. Určitě se nenajde nikdo, kdy by neslyšel o tzv. Lochnesské příšeře, která žije na dně jezera Loch Ness. Ve Skotsku také stojí za návštěvu ostrov Skye s mnoha přírodními památkami a nezvyklými skalními útvary. Waleská krajina plná zelených kopců, řezaných údolí a skrytých jezer je chráněna v národních parcích Snowdonia a Brecon Beacons. V blízkosti obou se nachází mnoho ubytovacích možností ve stylu Bed and Breakfast nebo soukromé kempy. Fyzicky zdatní jedinci mohou zdolat nejvyšší horu Anglie pěšky z městečka Llanberis, a kdo si netroufá, může vyjet na vrchol vláčkem. Každoročně se zde koná také Snowdonia Trail Marathon. Z přírodních památek Severního Irska je nejznámější Obrův chodník tvořený čedičovými šestistěny a největší sladkovodní plocha na Irském ostrově jezero Lough Neagh, které je 30 km dlouhé a 15 km široké.

Historické památky od dob předřímských po 20. století

Za historickými památkami se jezdí zejména na území Anglie. Výjimku tvoří nejkrásnější skotský zámek Blair Castle, poblíž vesnice Blair Atholl s vyhlášenou palírnou skotské whisky, a dále pak severoirská nejstarší fungující palírna Bushmills nebo adrenalinový zážitek v podobě mostu Carrick-a-Rede zavěšeného 30 metrů nad vlnami mezi skalisky severoirského pobřeží. Díky dlouholeté královské a šlechtické tradici existuje na území Anglie mnoho hradů, zámků a paláců. V médiích nejskloňovanější a turisty nejnavštěvovanější je jedno ze sídel královské rodiny Windsor, kam se po zakoupení vstupenky můžete neomezeně vracet. Méně známé a zároveň stejně krásné jsou hrad Warwick vystavěný Vilémem Dobyvatelem nebo biskupská rezidence Blenheim.

Pokud si chcete po cestě odpočinout a zrelaxovat se, rozhodně navštivte termální lázně Bath na západě Anglie. Tamní domy tvořily kulisu nejednomu historickému filmu, a lázně zde založili již staří Římané, jejichž zachovalou podobu včetně posvátného horkého pramene si v centru města prohlédnete. Ještě více na západ se rozkládá hrabství Cornawall, kde se můžete vydat po stopách krále Artuše, obdivovat kulatý stůl, zavítat na Tintagel a skončit na samém konci země Land’s End. Nejstarší památky na území Británie dodnes nedají spát archeologům ani záhadologům. Nedaleko Bathu je možné navštívit snad nejznámější kamenný kruh z menhirů Stonehenge. Komplex je oplocený a každoročně sem dostanete zdarma v rámci slavností slunovratu nebo rovnodennosti, kdy se sem sjíždějí tisíce lidí, aby uctili Matku Zemi. Poblíž NP Lake District pak leží tzv. Stonehenge severu Castlerigg Stone Circle, kam se neplatí vstupné celoročně. Předpokládá se, že stavba sloužila k astronomickým účelům, ale na rozsáhlejší výzkumy se teprve čeká.

Další články