Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Kam vyrazit jen na občanský průkaz

Zahraniční dovolená zní velice lákavě, ale cesta na úřad pro cestovní pas už pro některé o poznání méně. Ať už na administrativu nemáte čas nebo se vám zkrátka nechce, proč nejet do některé ze zemí, kde cestovní pas vůbec nepotřebujete? Jedinou podmínkou je vlastnictví platného občanského průkazu (zpravidla se požaduje jeho platnost ještě 6 měsíců po plánovaném návratu ze zahraničí). Pokud cestujete s dětmi mladšími 15 let, je nutné jim zařídit vlastní cestovní doklad. V tomto případě je možné zažádat o vystavení občanského průkazu pro dítě mladší 15 let. Poplatek za občanský průkaz pro nezletilé osoby vyjde na 50 korun. V případě nutnosti se vydávají také expresní verze do 5 dnů (za 300 Kč) nebo do 24 hodin (za 500 Kč). Bez hraničních kontrol se lidé mohou volně pohybovat uvnitř Schengenského prostoru, ovšem ani do evropských zemí mimo tento prostor pas nepotřebujete. Které země to jsou? Nechte se inspirovat následujícími tipy, kam se po Evropě vydat bez pasu.

Kam je možné cestovat na občanský průkaz?

Schengenský prostor spojuje celou škálu zemí, záleží pouze na vašich preferencích. Mimo země EU zahrnuje také Island, Lichtenštejnsko, Norsko i nezávislé Švýcarsko. Bez jakýchkoliv omezení vás uvítá země ledu a ohně plná nezkrotné přírody a horkých termálních pramenů, země fjordů i země dechberoucích Alp a vynikajících sýrů i čokolády. Pokud vás sever Evropy láká, je možné navštívit všechny jeho země pouze s občanským průkazem. V létě zažijete bílé noci, uvidíte stáda sobů a ohromující krajinu. V zimě zase můžete mít štěstí na polární záři. Trochu opomíjenými státy bývají státy Pobaltí – od severu Estonsko, Lotyšsko a Litva, kde sice nezdoláte žádné vysoké hory, ale potkáte zde úžasné lidi, krásná jezera, zelené lesy i příjemnou architekturu. Navíc se ve všech z nich platí eurem. Ze států Západní i Jižní Evropy se podíváte opravdu do všech. Dokonce i ministátečky, které nejsou součástí EU, nevyžadují pro vstup na své území pas. Jen s občankou je tedy možné zavítat také do Vatikánu, San Marina, Andorry nebo Monaka. Výjimku tvoří Gibraltar na jihu Pyrenejského poloostrova, kam je aktuálně vstup povolen pouze s platným pasem.

Cestování na Britské ostrovy po Brexitu

Irsko i Velká Británie jsou členy EU již od roku 1973, ale vzhledem ke své ostrovní poloze si zachovaly hraniční kontroly a na dohodě o Schengenském prostoru se podílí jen částečně. I přesto do těchto zemí není nutné vyřizovat cestovní pas a vystačíte si s občanským průkazem. Ostrovy jsou oblíbené nejen pro své keltské, římské, středověké nebo renesanční památky a překrásnou přírodu, ale jezdí se sem také na kvalitní jazykové kurzy, které hned můžete využít v praxi. Mnoho lidí zkouší štěstí také na britském nebo irském pracovním trhu, protože i nekvalifikované práce bývají celkem slušně ohodnoceny. Aktuálně se velmi řeší odchod Velké Británie z Evropské unie a případná změna pravidel pro cestování po Spojeném Království. Do té doby než Británie z EU skutečně vystoupí, stačí pro vstup do země pouze platný občanský průkaz, a s největší pravděpodobností se pravidla nezmění ani poté. Cestování do Irska se nijak nemění.

Bez pasu k moři

Pro cesty do oblíbených dovolenkových destinací také není nutný cestovní pas. Chorvatsko zatím jako poslední stát vstoupilo v roce 2013 do EU. Hraničním kontrolám se sice nevyhnete, ale cestování je mnohem jednodušší. Stejná pravidla platí také pro Rumunsko a Bulharsko, které přistoupily v roce 2007, ale vstup do Schengenského prostoru byl zatím odložen. Občanský průkaz vám otevře dveře také na Kypr, do Řecka, na Maltu a veškeré ostrovy u evropského pobřeží. Nově nepotřebujete žádné další doklady ani do balkánských zemí, které nejsou součástí EU. Oblíbená Černá hora s vyhlášenými plážemi a národními parky dokonce přijala euro jako svou měnu (i když nemá oprávnění vydávat své mince). Proč se nevydat ještě dále na jih do Albánie, která navazuje na pobřeží Jaderského moře anebo se vypravit do vnitrozemí za krasovými jevy, průzračnými řekami, skvělým jídlem a památkami Bosny a Hercegoviny, Makedonie a Srbska. Do Kosova se stále doporučuje cestování s platným pasem.

Bez pasu
29 990 Kč

Irsko – smaragdový ostrov – letecky

DUBLIN • CLIFFS OF MOHER • ARANSKÉ OSTROVY • BUNRATTY • ADARE • IVERAGH • KILLARNEY • COBH • MIDLETON • ROCK OF CASHEL • KILKENNY • NATIONAL STUD • GLENDALOUGH
Termín od: 24.07.2020
Termín do: 31.07.2020
Počet nocí: 7
Více

S občanským průkazem za exotikou

Členské země EU jako Španělsko, Portugalsko a Francie mají stále svá zámořská území, kde platí stejné zákony jako na kontinentu. Na španělské Baleáry (Mallorku, Menorku a Ibizu) se dostanete pohodlně bez vyřizování pasu. Stejným způsobem můžete obdivovat divoké vulkány, pláže s odstíny písku od jasně bílé až po temně černou, vlny vyzývající k surfování i klidné promenády u letovisek na Kanárských ostrovech. Portugalskou Madeiru turisté teprve objevují. Vyrazte sem za neklidným mořem, překrásnými treky i neskutečnou rozmanitostí rostlin. Uprostřed Atlantského oceánu se skrývá další portugalský poklad – Azory. Na první pohled ztracený ráj s tyrkysovými sopečnými jezery, kde platíte pohodlně eurem, protože Portugalsko je součástí eurozóny.

Bez pasu mimo Evropu

Francouzské departmenty jsou mnohem vzdálenější a je třeba pohlídat si, zda nebudete přestupovat v zemích mimo EU, které cestovní pas budou vyžadovat. Stejná pravidla platí i pro případné cesty do okolních zemí v zámoří, kam už občanský průkaz nestačí. Bez pasu se tedy dostanete na exotické karibské ostrovy Guadeloupe nebo Martinik, do Jižní Ameriky do Francouzské Guyany nebo na ostrovy v Indickém oceánu Mayotte kousek od afrického Madagaskaru i na 8 827 kilometrů vzdálený Mauricius vyhlášený poštovními známkami a kvalitním cukrem. Mimo Evropu vám uznají občanský průkaz jako cestovní doklad také v Gruzii. Tato zakavkazská republika má mnoho co nabídnout, zejména hory, zajímavou kulturu a vynikající víno.

Administrativní záležitosti tedy nejsou třeba, stačí vybrat destinaci a zarezervovat zájezd, jízdenku či letenku.

Bez pasu
32 990 Kč

To nejlepší z Gruzie

TBILISI - VARDZIA - AKHALTSIKHE - KUTAISI - VELKÝ KAVKAZ - MESTIA - USHGULLI - ČERNÉ MOŘE - BATUMI - MCCHETA
Termín od: 22.09.2020
Termín do: 01.10.2020
Počet nocí: 9
Více

Další články