Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

La Biennale di Venezia

Významné historické město na pobřeží moře, důmyslný systém kanálů, romantické gondoly, zajímavá architektura, genius loci a k tomu letos jako třešnička na dortu mezinárodní přehlídka současného umění – v sobotu 11. května začíná již po padesáté osmé Bienále v Benátkách. Od roku 1895 se pravidelně každé dva roky v benátských zahradách s centrálním pavilonem Giardini a v loděnicích Arsenale koná tento mezinárodní festival moderního umění Biennale di Venezia. Letošní ročník bude možné navštívit až do neděle 24. listopadu. Po celou dobu budou k vidění nejen výtvarná a sochařská díla, ale také současná hudba, film, divadlo i tanec. Samostatné Bienále architektury proběhne v příštím roce. Červenou nití festivalu a zároveň jeho tématem budou anglická slova May You Live in Interesting Times (Přál bych vám žít v zajímavých časech). Pokud pro letošní rok uvažujete o návštěvě Benátek, připravte se na větší množství turistů na jedné straně a na jedinečnou příležitost zažít neopakovatelné na straně druhé.

Nejsou zajímavé časy jako zajímavé časy

Úvodními slovy prezidenta Biennale di Venezia, kterým je Paolo Barata, se zajímavými časy rozumí období výzev, nejistoty, posouvání limitů a objevování nového. Na první pohled by se mohl zdát letošní námět lehce deprimující, ale jedná se o téma v současné době více než aktuální. Lidstvo má před sebou velké výzvy a každý člověk potřebuje nějaké období nejistoty, aby mohl růst a aby mohl být užitečný. Bienále v Benátkách zahrnuje vystavovatele ze všech koutů světa. Cílem je otevřít umění všem lidem a zbavit se jakýchkoliv hranic. Myšlenky prezidenta mezinárodní přehlídky současného umění sdílí také její kurátor Ralph Rugoff. Letošní vystavovaná díla by měla poodhalit záludné aspekty moderní existence, odlišné přístupy k zavedeným tradicím a úvaha nad poválečným uspořádáním světa. Jedním z cílů výstavy je pomoci lidem otevřít oči a inspirovat je k dialogu o věcech, nad kterými se do té doby ani nezamýšleli.

V hlavním pavilonu se představí 79 umělců z celého světa

Český a Slovenský pavilon bude letos reprezentovat český sochař a výtvarník Stanislav Kolíbal s výstavou nazvanou Bývalé jistě netušené, jejímž základním prvkem je čas, korespondující s ústředním tématem letošního Benátského Bienále. Stanislav Kolíbal se narodil v roce 1925 a v Itálii vystavoval již v roce 1973, kdy jeho výstava sklidila ohromný úspěch, ale zároveň také bohužel odstartovala šestiletý zákaz vyvážet svá díla do zahraničí. V Českém a Slovenském pavilonu budou k vidění jeho díla z 60. a 70. let i současná tvorba. Mezi další umělce, kteří se budou na Bienále podílet, patří například také Lawrence Abu Hamdan z Jordánska, Njideka Akunyili Crosby z Nigérie, Alex Gvojic z USA, Alexandra Bircken z Německa, Stan Douglas z Kanady, Gauri Gill z Indie, Gabriel Rico z Mexika nebo Ryoji Ikeda z Japonska.

Červený koberec a Zlatý lev na prestižním filmovém festivalu

Součástí Bienále je také 76. mezinárodní Filmový festival v Benátkách (La Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica di Venezia), který se koná tradičně na přelomu srpna a září na ostrově Lido. Letošní ročník bude slavnostně zahájen ve středu 28.8. a potrvá až do soboty 7.9. Benátský filmový festival, na němž je udělováno jedno z nejprestižnějších filmových ocenění Zlatý lev, podporuje svobodné vyjadřování a dialog ve světě filmového umění. O nevšední zážitky na filmovém plátně určitě nebude nouze.

Kdy se na přehlídku vypravit a kolik to stojí?

Pavilony s výstavami  v Arsenale i Giardini jsou otevřeny denně, kromě pondělků, od 10 do 18 hodin. Výjimkou jsou pondělí 13. května po zahájení, 2. září a 18. listopadu před ukončením, kdy je pro návštěvníky otevřeno. Až do 5. října také můžete využít prodloužených pátků a sobot, kdy výstavy v loděnici Arsenale zavírají o dvě hodiny později (ve 20 hodin). Za jednorázový vstup zaplatí návštěvníci 25 euro a studenti do 26 let s platným průkazem 16 euro. V rámci skupinové slevy (nad 10 účastníků) vyjde vstupenka na 18 euro. Speciální vstupné Plus ticket na 3 dny do Giardini i Arsenale bez omezení pořídíte za cenu 35 euro, zlevněné vstupné pak stojí 25 euro. Je možné si také pořídit akreditaci na celý festival, která zajišťuje vstup na veškeré výstavy po celou dobu konání za 85 euro (45 euro pro studenty). Mimo hlavní výstavní místa je celé město plné různorodých doprovodných akcí a inspiruje návštěvníky k objevování nových zajímavostí, malých detailů i spojnic, které dávají dohromady neuvěřitelný celek. Na letošním festivalu vás nečeká nic menšího než prožití zajímavých časů.

Další články