Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Nechte se pohostit na Oktoberfestu

Pokud jste ještě nenavštívili největší pivní festival na světě a jste milovníkem piva a dobré zábavy, neváhejte a na konci září vyrazte do německého Mnichova. Tolik příznivců tohoto hořkého lahodného moku jste pohromadě ještě zaručeně neviděli. Čeká vás i bohaté pohoštění, plno zábavy a úžasná atmosféra. Sjíždějí se sem turisté z celého světa, návštěvnost se každoročně odhaduje na šest milionů lidí. Máme pro vás pár informací a rad, díky kterým budete na tuto událost dobře připraveni.

Oktoberfest a jeho bohatá historie

Tradice tohoto pivního festivalu sahá až do roku 1810, kdy si korunní princ Ludvík Bavorský bral Terezu Sasko-Hildeburgskou. Na pozvání královského dvora slavilo sňatek celé město, oslavy se konaly od 12. října do 17. října a byly ukončeny koňskými dostihy. Takovéto veselí se všem líbilo a v příštích letech bylo opakováno. Z důvodu lepšího počasí byl jen upraven datum a slavnosti přesunuty na konec září.

Co čekat od Oktoberfestu

Akce se každoročně koná v Mnichově na Tereziánské louce, která se rozprostírá na 64 akrech. Na organizaci se podílí několik tisíc lidí a pro bavorské pivovary to znamená 30% spotřebu jejich roční produkce. Na louce je postaveno mnoho stanů, některé menší, jiné obrovské. Pivo  teče doslova proudem a můžete se zde i dobře najíst. Nejčastěji se nabízí pečená kuřata, párky, klobásy a další dobroty.

Oktoberfest připomíná pouť, kde si můžete užít i mnoho zábavy na všemožných pouťových atrakcích či zhlédnout různá vystoupení.

Rady a tipy nejen na cestu

Letošní 186. ročník Oktoberfestu se koná od 21. září do 6. října 2019. Z důvodu velké oblíbenosti festivalu doporučujeme si předem zarezervovat místa k sezení. Dodržujte však čas rezervace, pokud se zpozdíte, na vašem místě už může sedět někdo jiný. Pokud rezervaci nemáte, buďte ve stanu cca dvě hodiny před otevírací dobou (ta je o víkendech v devět hodin ráno a v pracovní dny v deset hodin).

V každém ze stanů si určitě užijete plno zábavy, ale každý se v něčem liší. Jaké místa doporučujeme? Klasikou je pro festival určitě Old Wiesn, poněkud klidnější místo. Zažijete tu však tu pravou bavorskou atmosféru s lidovými písněmi a tradičními kostýmy. Vstupné jsou 3 eura. Ideální místo pro rodiny s dětmi, kromě popíjení piva zde můžete navštívit mnoho atrakcí.

Pro představu, největší stan Hackerbräu-Festhalle pojme přes devět tisíc hostůNefalšovanou atmosféru venkova a pivo z klasických dřevěných sudů můžete ochutnat ve stanu Augustiner Festhalle, mladí si zase přijdou na své ve stanu Hacker či Schottenhamel. Pro milovníky vína a sektu je zde k dispozici například Weinzelt. Vybere si opravdu každý.

Co se týče dopravy, pokud jste se rozhodli pro cestu vlastním autem, doporučujeme využít jedno z mnoha parkovišť na kraji města. V centru bývá většinou vše plné. Na Tereziánskou louku (stanice Theresienwiese) se poté lehce dostanete veřejnou dopravou, která je v tuto dobu posílená. Například linky metra zelená a žlutá jezdí přímo k areálu.

Výhodné je také cestovat vlakem, který vás doveze na mnichovské hlavní nádraží, a odtud můžete rovnou nasednout na metro.

Pokud nemáte ještě rezervované ubytování, budete si muset připlatit. Ty nejlepší možnosti ubytování jsou většinou zamluvené už od začátku roku. Jestliže chcete mít výlet za tímto jedinečným zážitkem bez starostí, je možné využít nabídky cestovních kanceláří, které nabízejí zájezdy přímo na Oktoberfest.

Oktoberfest s dětmi

Na pivní festival můžete bez stresu vzít i děti. Kromě zmíněného místa Old Wiesn je k dispozici také Familienplatzl, který najdete na Ulici 3/východ. Zde mohou rodiny s dětmi relaxovat. Pivní stánky nabízí menu pro děti a veškeré nutné vybavení (přebalovací pulty, mikrovlnky,…).

Obecně na Oktoberfestu je úterý rodinným dnem. Mnoho atrakcí a stánků nabízí speciální rodinné ceny a více zábavy pro naše nejmenší.

Další články