Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Nejkrásnější vánoční trhy v Německu

Vánoční trhy v Německu patří mezi nejoblíbenější v celé Evropě. Ze stánků se line vůně koření, perníčků, medoviny, svařeného vína i rozmanitých sladkých punčů a vaše oči se rozzáří světly vánoční výzdoby, barevnou hrou vánočního stromu i pravými ohni ve výhních uměleckých kovářů. Sjíždějí se na ně lidé z celého světa, proto se připravte na zástupy lidí mezi stánky, což k atmosféře Weihnachtsmarktů také patří. Každé německé město je specifické, tradují se v něm odlišné zvyky, nachází se tam jiné památky, drobně se liší tamní kultura, a proto také adventní trhy nejsou všude stejné. V prozářených německých městech se naladíte na vánoční notu, ochutnáte něco z tradičních dobrot a snad koupíte i nějaký milý vánoční dárek. Ve stáncích často prodávají místní lidé své umělecké výrobky nebo vlastnoručně vyráběné užitečné předměty. Určitě zde seženete také neotřelé ozdoby a dekorace. Předvánoční návštěva může být také skvělou příležitostí pro poznávání tamních historických památek a zajímavostí. Kam se tedy za nejkrásnějšími trhy vypravit?

Nejstarší vánoční tradice hned za hranicemi

Pokud vás neláká delší cesta, pojeďte okusit předvánoční náladu do příhraničního města Drážďany. Tamní vánoční trhy mají tradici dlouhou již 584 let. Striezelmarkt na náměstí Altmarkt bude zahájen 28. listopadu a potrvá až do Štědrého dne. Program trhů je dostupný dokonce v českém jazyce, je možné si stáhnout aktuální vánoční brožuru nebo zavítat přímo na stránky Striezelmarktu. Speciálním dnem bude letos sobota 8. prosince, kdy se bude konat 25. Štolová slavnost. Vánoční štola je tradičním sladkým pečivem, ovšem při této příležitosti uvidíte několikatunovou ohromnou štolu taženou čtyřspřežím, která bude přivezena na náměstí a následně slavnostně nakrojena a rozprodána návštěvníkům. Letošní trh si můžete zpestřit také placením tolary, které budou obchodníci přijímat vedle klasických eur. Tolary si vyměníte v turistických informacích, kde za 10 euro získáte 11 tolarů (jedenáctý jako pozornost). Jeden tolar pak bude odpovídat jednomu euru. Mimo Altmarkt narazíte v Drážďanech na několik menších tematických trhů, odkud se line hudba vánočních koncertů a opět zde najdete stylové stánky s krásnými výrobky i vynikajícími pochutinami. Když už budete v Drážďanech, nenechte si ujít Městské muzeum, kostel Frauenkirche nebo Zwinger, kam můžete vyrazit po vlastní ose nebo s průvodcem.

Nejpopulárnější vánoční trhy v Německu hostí Norimberk

Do Norimberka se vyráží zpravidla hodně brzy ráno, ale rozhodně stojí za to si přivstat. Cestou do centra města rozhodně neminete císařský hrad Kaiserburg, od kterého je krásný výhled na celé město. Pod hradem se nachází už méně známé podzemí se sklepy, průchody a vojenskými kasematy. Ve Starém městě stojí za návštěvu úchvatný evangelický Kostel sv. Sebalda (Sebalduskirche) nebo největší tamní Kostel sv. Vavřince (Lorenzkirche). Milovníci umění se mohou zastavit u nepřehlédnutelného domu Albrechta Dürera a pořídit nezbytnou fotografii u sochy Dürerova zajíce. Více o umělci se dozvíte v tamním muzeu. Okolo těchto památek se dostanete do samotného středu města na proslulý vánoční trh Christkindlmarkt. Ve více než dvou stech stáncích můžete vybírat tradiční výrobky, nechat si nalít vynikající horké víno i punč (Glühwein) nebo ohřátý vaječný koňak se šlehačkou. Zálohovaný hrneček lze buď vrátit, nebo si jej přivézt domů na památku. Opravdovou specialitou zdejších trhů jsou však norimberské perníčky (Lebkuchen), zdobené mandlemi i čokoládou, které se vám jen rozplynou v ústech a na jazyku zanechají lahodnou chuť, takže určitě nezůstanete jen u jednoho. Pokud sladké není vaše parketa, pochutnáte si spíše na vynikajících norimberských klobásách, které k tomuto městu také neodmyslitelně patří. Od všudypřítomných lidí si odpočinete v některém z místních muzeí nebo v jednom z kostelů na adventním koncertu.

Slavnostní nálada v předvánočních bavorských městech

V bavorské metropoli Mnichov se pořádají tradiční vánoční trhy Rindermarkt přímo na historickém náměstí Marienplatz. Před radnicí stojí tradičně rozsvícený obrovský strom, okolo kterého jsou rozmístěné stánky zejména s vánočními ozdobami, svíčkami a proprietami k vytvoření Betléma. Samotná radnice je s trhy propojena, z jejího balkónu zní koledy i alpské písně a uvnitř jsou pro děti vytvořeny vánoční dílničky, kde si vyzkoušejí výrobu vánočního cukroví i vytváření uměleckých výrobků. Během procházek ulicemi a případných návštěv krásných kostelů Frauenkirche nebo Peterskirche narazíte na další stánky. Například celoročně navštěvovaný trh Viktualienmarkt se v období adventu rozroste o vánoční cukroví a suroviny pro jeho výrobu. Opravdu originální dárky však seženete mimo centrum města na festivalu Tollwood, který se pořádá na Theresienwiese (místo konání Octoberfestu), kde můžete shlédnout divadelní představení a jiná umělecká vystoupení. Ve stáncích pak seženete fairtrade, bio i ručně vyráběné výrobky. Dalším oblíbeným vánočním městem je Pasov, jehož staré město protíná Vánoční cesta s betlémy a jesličkami i dalšími biblickými příběhy. Do Pasova se lidé také sjíždějí na předvánoční varhanní koncerty do Kostela sv. Štěpána.

Odpočiňte si v Německu od předvánočního shonu

Vánoční trhy se konají prakticky v každém větším německém městě a každý má své kouzlo. Záleží na vás, zda dáte přednost osvědčené tradici nebo se vydáte objevovat méně známá místa. Kouzelnou atmosféru nasajete v historickém Řeznu, kde se pořádá klasický Christkindlmarkt, koncerty skvělého místního chlapeckého sboru i řemeslné trhy. Předvánoční čas ve velkém stylu představuje Kolín nad Rýnem s bohatým doprovodným programem. Návštěvníci mohou vybírat kvalitní výrobky ve více než 160 stáncích. Na historickém trhu v Düsseldorfu si můžete výrobu jednotlivých předmětů dokonce vyzkoušet nebo sledovat řemeslníky při foukání skla, výrobě svíček a kutí železa. Mezi jedny z nejkrásnějších patří také trhy v Cáchách, které jsou sice dál od našich hranic, ale určitě stojí za vidění. Předvánoční jarmarky se samozřejmě pořádají také v hlavním městě Berlíně. Předvánoční zájezdy do všech německých destinací naleznete v naší nabídce. Ušetříte na dopravě a budete mít k dispozici kvalifikovaného průvodce. Horké nápoje na trzích vás alespoň na chvíli zahřejí, nicméně je třeba počítat s tím, že většinu prosincového dne strávíte venku. Čepice, šály i rukavice jsou tedy vřele doporučenou výbavou. Nechte předvánoční shon na chvíli za hlavou a ponořte se bezstarostně do známé vůně kořeněného vína, sladkých dobrot i opékaných klobás.

Další články