Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Nejslavnější karneval v Benátkách

V období mezi vánoční a postní dobou se po celém světě konají karnevaly a masopustní reje provázené hostinami, tancem a veselím. Mezi nejslavnější patří průvody v brazilském Rio de Janeiru, španělském Santa Cruz de Tenerife nebo překrásný karneval v Benátkách. Pokud se rádi bavíte a poznáváte něco nového, pojeďte na sever Itálie.

Kdy se koná karneval v Benátkách?

Letos si dává první jarní úplněk na čas a Velikonoční neděle připadá až na 21. dubna. Benátský karneval tedy můžete navštívit v roce 2019 od 16. února až do 5. března. Proč právě v tomto období? Na šestý březen připadá Popeleční středa, která zahajuje čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Již od středověku byl masopust ve znamení jídla, hudby a tance. V tento čas se tradičně konaly zabijačky, pekly se koblihy, hodovalo se a na pár dní se pod maskami setřely veškeré rozdíly mezi chudým a bohatým, mužem a ženou i mezi svatým a světským. Historie karnevalu v Benátkách sahá až do konce 13. století, kdy se začal slavit stylem, jaký známe dnes. O tři století později se nad náměstím Sv. Marka poprvé proletěl anděl v podobě akrobata na dvojitém laně. V současných Benátkách vás čeká jak působivý let anděla, tak i četná divadelní představení, defilé masek, soutěž o nejkrásnější masku a bohatý doprovodný program. Nejpestřejší a nejnavštěvovanější dny karnevalu jsou právě v jeho závěru od Tučného čtvrtka (28.2.) do Tlustého úterý (5.3.), kdy veškeré oslavy vrcholí.

Tajemné masky, které potkáte v ulicích

Nejtemněji působí masky morových doktorů s dlouhým zobákem a nejveseleji pak pestrobarevné masky bláznů s klobouky s rolničkami. Mezi oblíbené patří maska bauta, která sice zakrývá celý obličej, ale v oblasti brady je špičatá, takže dotyčný může jíst i pít, aniž by musel masku sundat. Ulicemi se prochází krásné Kolombíny se zdobnými maskami s peřím pouze okolo očí a ještě krásnější dámy, které jsou nositelkami nejhonosnějších masek doplněných stylovými šaty a šperky. Jednobarevné masky s otvory pro oči, ale už ne pro ústa, představují němého sluhu, elegantní řešení pro cizince s jazykovou bariérou. Nejčastěji se v reji masek setkáte s typem Volto, což je lehká bílá maska se zdobením, která nijak nepřekáží nositeli v zábavě. Většinou nechybí ani pánský převlek Pantalone, jehož maska zakrývá polovinu obličeje a představuje nosatého starce. Muži si mohou obléknout také masku divokého a ušlechtilého Harlekýna nebo hlupáka s dlouhým nosem.

Prožít Benátky naplno

Během festivalu není možné stihnout vše, ale můžete ochutnat od každého trochu nebo si plnými doušky užívat celkovou atmosféru a genia loci. Na programu se podílí nejen město, ale také mnoho soukromých osob, takže ani pár dní před vypuknutím akce nebývá znám úplně kompletní program všech událostí. Ty hlavní mají naopak přesně daný harmonogram. Masky nepotkáte pouze v ulicích, ale konají se také velice efektní přehlídky na lodích na řece Cannaregio. Mimo tradiční masky potkáte opravdu kohokoliv – turisty s drobnými doplňky až po kompletní kostýmy kovbojů, spidermanů, mimozemšťanů i různých extravagancí. Pokud byste karneval rádi okořenili o luxusní zážitek, stačí sbalit večerní šaty a zatančit si na jednom z tamních plesů. Vstupné na takové bály je ovšem poněkud vysoké. Naopak zdarma jsou tradiční doprovodná představení jako například Let anděla nad náměstím Sv. Marka. Dřívějšího akrobata nahradila ve 21. století nejkrásnější dívka zvolená na předchozím karnevalu. Anděl po svém přistání karneval zahájí. Během karnevalu se také volí nová královna krásy a na všech náměstíčcích se vždy něco děje.

Nejlepší fotky z benátského karnevalu pořídíte určitě ráno. První masky vyrážejí do ulic okolo osmé hodiny, kdy máte náměstíčka i nábřeží téměř pro sebe a můžete si naplno vychutnat romantiku festivalu. Po desáté hodině začne město ožívat, zejména turisty, kterých každoročně přijede několik milionů. Atmosféra je příjemně uvolněná, nastává čas veselí, zábavy a překrásné podívané. Okolo sebe uvidíte masky z porcelánu, papíru, kůže i sádry. Vlastní masku si pak můžete sami vyrobit v rámci karnevalových workshopů nebo zakoupit jako pěkný suvenýr. Nejsilněji na vás ovšem zapůsobí karnevalové Benátky po setmění. Veselá hudba a vynikající večeře v restauraci, komediální divadelní představení, hry světel a masky potulující se po nábřeží i úzkými uličkami. Nezapomeňte se zastavit třeba i na vynikající masopustní koblížky. Prožijte několik dní, na které budete vzpomínat celý život.

Další články