Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Nezapomenutelná dovolená v Řecku – nechte se inspirovat

Řecko

Antické památky v Řecku

Alfou i omegou řeckých dějin se staly městské státy. Nejvýrazněji se do povědomí vryly Athény a Sparta. V Athénách je dodnes možné navštívit známé posvátné kulturní centrum Akropolis, kterému dominuje symbol města chrám Parthenon, kde stávala socha bohyně Pallas Athény. Nejzachovalejší stavbou komplexu je dva a půl tisíce let starý Hefaisteion, chrám zasvěcený bohu ohně  Hefaistovi. Na úpatí Akropole bylo vytesáno Dionýsovo divadlo, kde si můžete vyzkoušet dokonalou akustiku řeckých amfiteátrů. K dalším pozoruhodným místům patří také čtvrť Kerameikos zasvěcená bohu Keramovi (patronovi hrnčířů). Kromě vdechování života hlíně byla část prostranství tvořena nekropolí, používané k pohřbívání aristokratů přibližně do 6. století našeho letopočtu. Celé Athény pak pohodlně shlédnete z nejvyššího místa Mount Lycabettus. V nadmořské výšce 277 metrů nad mořem si pochutnáte na specialitách místní restaurace a možná zahlédnete i válečníka, který se ve jménu Pallas Athény vydává do nových bojů. Řeckou část od římské odděluje v Athénách Hadriánův oblouk vystavěný pod římskou nadvládou mezi lety 131-132. Podobné památky čekají návštěvníka také ve Spartě, jen se nedochovaly v takovém rozsahu. Během Řecko-perských válek se z těchto dvou států staly spojenci. Nechvalně známé jsou z této doby Thermopyly, které bránilo, i přes nulové naděje, 300 Sparťanů. Bitvu připomíná památník a vy si po dlouhé cestě můžete odpočinout v termálních pramenech.

Kam na dovolenou v Řecku mimo vyhlášené pláže a Athény?

Athénami antické památky v Řecku zdaleka nekončí. Jen 90 kilometrů jihozápadně od Athén se nachází známé naleziště na seznamu UNESCO Mykény s tzv. Posmrtnou maskou krále Agamemnona, na jejímž objevení se podílel sám Heinrich Schlieman. Do Mykén si s sebou určitě přibalte baterku. Kromě hradu a Lví brány se zde totiž nachází několik podzemních chodeb a nalezišť. Nedaleko Mykén stojí dochované mohutné kyklopské hradby a podzemní chodby Tíryns, které se také dostaly na seznam světového dědictví UNESCO. Zajímá vás naopak budoucnost? Zavítejte do Delph a Apollonova chrámu. Žádná pýthie zde už budoucnost nevěští, ale podívat se na místo, kde se psaly dějiny, jistě stojí za to. Směrem na východ od Athén leží ještě jedna památka UNESCO – velmi dobře zachovaný Asklepiúv chrám a Epidaurský amfiteátr. Antické památky se těší velkému zájmu historiků i turistů také na ostrovech. Prapůvod veškeré kultury a palácové labyrinty Mínojské kultury můžeme obdivovat na Krétě v paláci v Knóssu. Neméně významným archeologickým nalezištěm je pak posvátný ostrov Délos, kde fungovala pokladna po založení Athénského námořního spolku. Ostrov Rhodos je pak známý zejména jedním ze sedmi divů světa – Rhódským kolosem, který zde již nestojí, ale v místech, kde měl rozkročené nohy jsou sloupy s daňky. Během dovolené na ostrově také nemělo uniknout vaší pozornosti město Tholos s četnými vykopávkami a krásnými výhledy.

Antiku vystřídalo křesťanství - novější památky v Řecku

Řecko se stalo součástí Římské říše a později Byzantské říše. Vzhledem k jeho geografické poloze sem také zavál spirit orientu. Tyto změny jsou patrné nejen v architektuře, ale postupně se měnila celá kultura. Vyrůstaly první kostely, rodily se chrámové komplexy a začaly se rodit také moderní stavby. Na severu Řecka dominuje Soluň (Thessaloniki) , odkud k nám přišli Cyril a Metoděj hlásat křesťanskou víru. V historickém jádru stojí Bílá věž a opevnění, které se staly symbolem řecké nezávislosti. Soluň je skvělým startovacím bodem pro výlet na vzdušné kláštery Meteora, které jsou vystavěny na samých vrcholcích pískovcových skal. Magické místo. Dech vám vezme také údajně nejstarší řecký klášter Mega Spileo z 10. století. Monastir leží na severu Peloponéského ostrova a je zasazen do monumentální skály. Tyto památky je možné obdivovat nejen zvenčí, ale také uvnitř, kde se nachází svaté ikony, obrazy a výrobky tamních mnichů. Na východnějším výběžku Peloponésu byl postaven klášter Moni Osiou Patapiou známý svými dechberoucími výhledy na moře. Výlet k tomuto posvátnému místu lze spojit s výletem ke Korintskému průplavu, který na konci 19. století rozdělil šíji spojující Peloponéský poloostrov a pevninské Řecko. Mezi známé památky na ostrovech patří letní zámek Achillion na Korfu, který patřil císařovně Sissi, také tamní Stará pevnost v hlavním městě Kerkyra nebo na druhé straně v Egejském moři na ostrově Tinos Panayia Evangelistria, kde byl vystavěn poutní chrám po zjevení Panny Marie.

Aktivní dovolená v Řecku

Poloostrov Pelion, který leží 250 kilometrů východně od Soluně, není známý antickými ani křesťanskými památkami, ale svou překrásnou přírodou, staletými stromy, různobarevnými květinami i plážemi na koupání. Milovníci hor by si rozhodně neměli nechat ujít bájné pohoří Olymp s nejvyšší horou celého Řecka – Mytikas (2 919 m). Odvážnější mohou na Mytikas vyběhnout v rámci oblíbeného trailového maratonu. Pokud pojedete dál na jih narazíte na další národní park – Nestos v ústí stejnojmenné řeky. Pro svou malebnost jsou vyhledávány Jónské ostrovy a nadšené potápěče jistě osloví národní park na ostrově Zakynthos, který je proslulý rozmanitostí živočichů od plameňáků, sokolů, žab, leguánů až po vzácné delfíny a tuleně.

Další články