Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Pekelný pochod čertů Krampuslauf

Historické městečko Schladming patří jednoznačně mezi nejoblíbenější rakouské destinace. V létě slouží zejména jako základna pro horské treky nebo běžkování na ledovci a v zimě sem proudí zejména lyžařští nadšenci. Kvalitní sjezdovky známé díky Světovému poháru ve sjezdovém lyžování (jehož součástí je i noční slalom) se každou neděli rozzáří pochodněmi exhibiční show jednotlivých lyžařských škol. Pokud vás na chvíli omrzí lyžování, vždy můžete vyrazit do tamního muzea nebo obdivovat historickou architekturu. Schladming byste si neměli nechat ujít v předvánočním čase, kdy mezi zdobené adventní stánky vyrazí děsivé masky alpských čertů Krampusů. Krampuslauf neboli pochod čertů se pořádá tradičně po celém Rakousku, v severní Itálii a části Německa. Největší průvod alpských čertů na světě se koná právě ve Schladmingu.

Stovky hrůzostrašných čertů na jednom místě

Díky snadné dostupnosti městečka jezdí zneklidňující podívanou obdivovat nejen Rakušané, ale také mnoho českých diváků i turistů z celého světa. Tito čerti z Rakouska se vůbec nedají srovnávat s českými rohatými. Krampus masky totiž děsí nejen děti, ale také dospělé. Že si něco takového nedovedete představit? Zavítejte letos do Rakouska a přesvědčte se na vlastní oči a uši. Průvody čertů jsou precizně organizované a i přesto, že se průvodu účastní přes 1 200 masek a v ulicích přihlíží tisíce diváků, vše šlape jako hodinky. Průvod má svůj vymezený koridor a jen občas se stane, že se některý z pekelníků utrhne a vyrazí mezi přihlížející. Krampusové neprobíhají ulicemi všichni najednou, ale prochází po skupinkách tvořených přibližně dvaceti pekelníky. Celému průvodu vévodí mocný Lucifer, jenž zpravidla sedí na stylovém voze, který je tažený ostatními čerty nebo koňmi. Pro správnou démonskou atmosféru z něj stoupá kouř a sírový zápach, doplněný o světelné efekty, ohnivou show a dělobuchy. Nejednomu z přihlížejících vstávají vlasy v zátylku.

Tradice a prestiž Krampuslaufu

Lidová tradice návštěvy čertů na zemi se hojněji rozšířila v sedmnáctém století. Obdobně jako v českých zemích můžete na rakouských průvodech potkat Svatého Mikuláše, nicméně čertovský prvek mnohonásobně převažuje. Krampus masky jsou velmi precizně propracované a každá z nich tak v podstatě tvoří umělecké dílo. Často se taková maska dědí v rodině (zejména z otce na syna), čímž ještě narůstá její hodnota. Tradiční vyřezávaná dřevěná maska Krampuse mívá hodnotu okolo 500 eur a celé oblečení pak dvojnásobek. Kompletní kostým se skládá z věrohodně démonické masky, dlouhých rohů, kožešiny, pařátových nehtů, kopyt, světélek a jiných vychytávek. Autentičnost dodávají maskám různé efekty jako svítící oči, nůše se zlobivými dětmi, pohyblivá křídla nebo kouř. S alpskými pekelníky není radno si zahrávat. Většinou jsou vybaveni důtkami a březovými metlami a nebojí se po přihlížejících ohnat. Pokud si nedáte pozor, můžete si mimo skvělých zážitků odnést také pár modřin. Ať už se vás čerti pokusí vyplatit metlou, zamazat vás od mouru nebo vám jen sebrat čepici, určitě vám jejich strašidelné masky zůstanou dlouho v paměti. Podělte se o své zážitky s blízkými a vyrazte do Rakouska společně. Podívanou jistě ocení i otrlejší děti.

Zapojte pekelníky do vícedenního programu

Průvody probíhají na různých místech v průběhu celého listopadu a vrcholem bývá právě pátý prosinec, předvečer svátku Svatého Mikuláše. Některé průvody Krampuslauf lze vidět i později. Podle tradice Krampus nejprve sežere nezbedné děti, poté se až 22. prosince promění v lidskou bytost, která o předchozím počínání pekelníka nemá ani ponětí. Svůj listopadový či prosincový výlet můžete spojit s lyžováním na kvalitních sjezdovkách Schladmingu nebo s výletem do nedalekého Salzburgu. Mnohé zájezdy kombinují dvoudenní program, ve kterém se podíváte do rodného města Wolfganga Amadea Mozarta, navštívíte autentickou výrobnu Mozartových koulí, necháte na jazyku rozplynout jejich lahodnou chuť, zavítáte do kolébky vánoční koledy Tichá noc (Stille Nacht) a po průvodu čertů se můžete oklepat v proslulých lázních Bad Ischl, kde došlo k zásnubám Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské (Sissi). Za návštěvu jistě stojí i dominanta města, neoklasicistní zámek Mirabell, zapsaný na seznam Světového dědictví UNESCO. Vánoční trhy v Salzburgu, zejména pak Ježíškův trh s tradicí již od 15. století vás naladí na správnou vánoční notu a jistě domů přivezete i nějaké dárečky od Ježíška. Nechte se inspirovat a vyrazte strávit letošní advent trochu netradičně.

Další články