Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Plovoucí trh v Damnoen Saduak

Tak zvané floating markets neboli plovoucí trhy neodmyslitelně patří ke koloritu Jihovýchodní Asie. Díky rozšířenému turismu jsou uzpůsobené nejen pro místní návštěvníky, ale také pro zahraniční cestovatele. Na trzích vždy panuje velmi čilý ruch a vyvolávání prodejců se často ztrácí v různých dialektech kupujících. Na lodích, které proplouvají po řece, seženete různé ozdoby, výrobky, pestrobarevné oblečení, čerstvé ovoce a zeleninu, ale i připravené pokrmy, které se vaří přímo na loďkách. Vše doprovází změť dosud nepoznaných vůní a během trhu nelze neochutnat několik místních pochoutek. Dopřejte svým chuťovým buňkám čerstvou kokosovou šťávu, exotické ovoce, banánové závitky, míchané ovocné šťávy nebo grilované mořské plody. Plovoucí trhy mohou být nezapomenutelným výletem z hlavního města Bangkoku, v jehož okolí se nachází hned několik takových trhů. S několika thajskými bathy v kapse (100 bathů je přibližně 69 korun) zažijete zatím nepoznané dobrodružství.

Do víru barev, koření, ovoce, klobouků i tradičních oděvů

Nejznámější, nejlákavější a nejnavštěvovanější plovoucí trh v Thajsku leží přibližně 100 km západně od Bangkoku ve vesnici Damnoen Saduak. Právě zde se odehrála jedna z akčních scén Jamese Bonda ve filmu Muž se zlatou zbraní z roku 1974, která přispěla k popularitě místa. Už jen fakt, že sídlo bylo v minulosti pojmenováno podle tamní sítě kanálů propojující řeky Menam Meklong a Taachin, svědčí o hlavním zaměření této osady. Thajská kultura je s řekami a kanály úzce spjata, poněvadž první osídlení vznikala právě u těchto zdrojů obživy. Tradice plovoucích trhů trvá již několik staletí. První větší rozmach je datován do poloviny 14. století, kdy došlo k propojení významnějších kanálů a řek. Na začátku 20. století však plovoucí trhy začaly pomalu ustupovat železnici, která se pro některé oblasti ukázala být jako efektivnější způsob dopravy. Původně nezbytná dopravní komunikace se v současné době proměnila v tepnu cestovního ruchu a turismu. Okolo kanálů se také pěstuje neuvěřitelné množství druhů ovoce a zeleniny, které se pak po kanále převážejí.

Floating Market Damnoen Saduak
Plovoucí market
Plovoucí trh

Jak se na plovoucí trhy nejlépe dostat?

Z Bangkoku jezdí do Damnoen Saduaku pravidelné autobusy z Jižního terminálu (Southern Bus Terminal). Cesta vám zabere okolo dvou hodin, proto je dobré si trochu přivstat. Nejlepší doba k návštěvě trhů bývá totiž mezi osmou a desátou hodinou ráno. Okolo jedenácté se sem začnou sjíždět autobusy s turisty, slunce nabere svou sílu a začne tu být trochu těsno. Některé autobusy či taxíky vás mohou vysadit sice u kanálu, ale ještě asi jeden kilometr daleko od trhu. Doporučuje se krátká procházka, protože pronájem lodi, který zde nabízí, je pouze lákadlem pro turisty a vyjde většinou velmi draho. Pokud byste rádi viděli všechny tři tamní plovoucí trhy (Ton KhemHia Khui a Khun Phithak), stojí za zvážení pronájem lodi v centru zhruba za 300 bathů na hodinu nebo šlapadla za 150 bathů a 10 bathů na osobu. Plovoucí trhy si naplno užijete i z pěší zóny podél řeky, protože loďky naložené zbožím přirážejí až ke břehům.

Jak si floating market co nejlépe vychutnat?

Ve vesnici stojí i na souši velké množství obchůdků se suvenýry, kde seženete klasické i originální thajské upomínky. Jako občerstvení před samotným naloděním se doporučují vynikající kokosové lívance, kokosová zmrzlina s rýží nebo čerstvá papája. Pro návštěvu trhu je lepší zvolit spíše sportovnější obuv pro snadnější nastupování a vystupování z lodí. Skvělým společníkem jistě bude také fotoaparát. Díky tradičním modrým oděvům prodejkyň ve slaměných kloboucích, zdobeným loďkám, nepřebernému množství barev ovoce a rozmanitých tvarů získáte krásné fotky a vzpomínky. Je třeba počítat s tím, že s přibývajícím ránem bude na trhu přibývat také turistů, kteří se přijedou na udržovanou tradici plovoucích trhů podívat. Většina lidí, kteří Damnoen Saduak a jeho trh navštívili, jej doporučují k prozkoumání.

Další články