Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Poznejte nejkrásnější italské zahrady

Slunečná Itálie je od Tyrolska až po Sicílii protkaná mnoha překrásnými zahradami, které byste měli alespoň jednou za život navštívit. V rozlehlých parcích jsou vysázeny rostliny ze všech koutů světa. V každém ročním období jsou zahrady jiné a mají odlišnou atmosféru. Hlavní sezóna bývá od března do listopadu, některé však mají otevřeno i v zimních měsících. Na jaře nejvýrazněji září tulipány, přes léto zahrady hrají všemi barvami a na podzim se listy zbarví do žlutých, červených a hnědých tónů. V zimě lákají k návštěvě zejména upravené jehličnany, odolné rostliny a vyniknou jindy skrytá umělecká díla. Většina botanických komplexů zahrnuje také vzácné architektonické památky, přilehlá muzea a rozlehlé skleníky.

České kořeny v severní Itálii

Za nejluxusnější objekt je považována zahrada André Hellera, která leží 15 minut cesty od jezera Lago di Garda. Na této ploše najdete rostliny z celého světa vysázené v harmonické struktuře na 10 km². S původním nápadem založit zde botanickou zahradu přišel vážený zubař českého původu Arthur Hruska, nadšený sběratel rostlin, který přispěl více než 500 exempláři. Část objektu je věnována zenové asijské kultuře. Výjimkou není bambusový les, japonské jezírko, vodopády a zenová zákoutí. Zahrada je otevřená od března do října od 9 do 19 hodin. Mezi nejoblíbenější zahrady (zahrnované do jednoho zájezdu s výše zmiňovanými) patří také citadela a zahrady Vittoriale společně s cypřišovým hájem a muzeem.

Vittoriale

zahrady Vittoriale

Vittoriale garden

zahrady Vittoriale

Do zahrad i v zimním období

Nejen od března do listopadu, ale také od prosince do února můžete obdivovat krásné zahrady Giardino Storico Garzoni. Nejen, že mají do zahrad povolený vstup také vaši mazlíčci (na vodítku), ale také zde zažijete čekání na Vánoce, vánoční trhy a jiné radovánky zimního období. V sezóně (do 4. listopadu) zaplatí dospělí 13 euro, mimo sezónu pak 10 euro a celé skupiny získají slevu. Do západu slunce pak můžete obdivovat zahrady, klášter, výstavy, sochy a sbírku exotických rostlin. Nedaleko severních hranic Itálie leží také Sigurtá Garden Park, který je otevřený pro veřejnost od března do listopadu. Leží též nedaleko Lago di Garda a jeho specialitou jsou dubnové tulipány a letní růže. Zahradě dominuje neogotická stavba Castellero. Tamní správci nezapomínají ani na děti, pro které je vždy připraveno několik vzdělávacích programů. V neposlední řadě byste neměli minout zahrady u vily Carlota z 18. století. Zahrada i přilehlá muzea vám představí významná umělecká díla i exotické rostliny. V zahradě se nachází bambusový les, pergoly i jezerní společenství. Dospělí zaplatí 10 euro a v rámci skupiny 8 euro. A jako většina zahrad umožňuje i tato vstup zdarma dětem do 6 let. Zahrada má mimořádně otevřeno také 7., 8. a 9. prosince a na požádání vás do prostor pustí kdykoliv. Nerušeně pak můžete obdivovat nádherné skalky, geometrické tvary i staré části zahrad.

Trauttmansdorff

Trauttmansdorff

Zahradní perly Jižního Tyrolska

Na severu Itálie, v srdci Jižního Tyrolska, leží malebné lázeňské městečko Merano, do kterého svého času jezdila odpočívat císařovna Sissi. Dominantu kraje pak tvoří zámek Trauttmansdorff. Nad zámkem se tyčí třítisícové vrcholky, které ještě umocňují epičnost místa. V zahradách se dobře daří rostlinám z celého světa, poněvadž je zde během roku okolo 300 slunečných dní. Na návštěvu zahrad je dobré vyhradit si minimálně 3-6 hodin, abyste si v klidu mohli projít veškerá zákoutí a tamní atrakce. Každou neděli se zde pořádají „brunche“ (pozdní snídaně či brzké obědy) na terase císařovny Sissi, nezřídka se zde konají zahradní koncerty a obdivuhodné jsou také umělecké pavilony znázorňující vodní rostliny, lesy, tvary kaktusů, představující různé ornamenty nebo vůně tropických rostlin. V zahradách se seznámíte také s fungováním farmy a tamními zvířaty – králíky, ovcemi, kozami, pávy nebo leguánem Larrym. V sezóně má zahrada otevřeno sedm dní v týdnu:

  • od 1. dubna do 15. října se dovnitř dostanete od 9 do 19 hodin
  • v období od 16. do 31. října od 9 do 18 hodin
  • od 1. do 15. listopadu od 9 do 17 hodin

V zimních měsících mají tyto zahrady bohužel zavřeno. Základní vstupné pro dospělého člověka je 14 euro, rodina se 2 dětmi zaplatí 30 euro a ve skupině alespoň 15 lidí se vstupné sníží na 11 euro. Zahrady v pozdně podzimním období můžete navštívit za zvýhodněné vstupné 8,5 euro.

Do zahrad se můžete vypravit vlastním automobilem anebo pohodlně projet několik objektů najednou v rámci specializovaných zájezdů. Objevte netradiční krásu Itálie, přivoňte k právě rozkvetlým květinám nebo si vychutnejte s partnerem soukromou podvečerní procházku. Kouzlo zahrad vás jistě uhrane, jako všechny, kdo měli možnost poznat krásu i atmosféru těchto prostor.

Další články