Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Proč navštívit Dubaj, místo světových „NEJ“

Nejznámější ze sedmi emirátů by neměl uniknout vaší pozornosti. Dubaj bývá spojována s obchodem, podnikateli, ultramoderní architekturou a luxusními službami. Zároveň se však jedná o příjemnou destinaci na rodinnou dovolenou a najdete zde také čtvrti starého arabského světa provoněné kořením a prozářené pestrobarevnými výrobky na tržištích. V létě panují ve Spojených Arabských Emirátech teploty okolo 40˚C, které začnou v září pomalu klesat. Ideální počasí vydrží do dubna, kdy se začne opět oteplovat, proto bývá Dubaj oblíbenou destinací zejména v zimní polovině roku. Zaleťte se ohřát, užít si průzračné moře, rozšířit si obzory a načerpat nový elán do kosmopolitního města na Arabském poloostrově.

Jak cestovat po Dubaji

Díky přímým letům z Prahy a napojením dubajského letiště na metro je cestování do Dubaje velice snadné. Na místě si pak můžete pronajmout auto a získat tak nezávislost na jakýchkoliv jízdních řádech nebo službách. Cena za jeden litr benzínu se pohybuje v přepočtu okolo 9-12 korun, takže vás cesty nevyjdou vůbec draho. Veřejná doprava v Dubaji vyjde také poměrně levně. Tamním automatizovaným metrem, které drží světový rekord v nejdelší trase provozované bez řidičů, se svezete pomocí tzv. Nol karet, kterých je hned několik druhů. Jednorázovou jízdenku si pořídíte na červenou Nol kartu, na stříbrnou lze dobít větší kredit, a pak jsou zde speciální zlaté karty, které vám umožní cestovat za vyšší jízdné první třídou. Počítejte s tím, že spolu se samotným jízdným zaplatíte ještě za vydání karty. Jedna cesta vás pak vyjde zhruba na 4-6 dirhamů, což je zhruba 24-36 korun. Metro funguje od 5:30 do 22:00, dostanete se jím prakticky kamkoliv, včetně letiště, a doplňují ho frekventované autobusové linky a tramvaje. V horkém létě je čekání zpříjemněno klimatizovanými autobusovými zastávkami. Na pláže je pak nejsnazší vyrazit taxíkem, a funguje zde také Uber. Místní tarif se pohybuje okolo 12 korun na kilometr. Milovníci pohybu ocení možnost půjčení kol a brázdění ulic po vlastní ose. Netradiční zážitek vám přinese vodní taxi Dubai Ferry nebo cesta jednokolejkou na Palm Jumeirah s výhledem na Perský záliv.

Co byste si neměli nechat ujít během cesty po Dubaji

Zmíněný Palm Jumeirah je jedním ze tří umělých ostrovů v podobě palmy (další dva jsou Palm Deira a Palm Jebel Ali). Palmovou sestavu pak doplňuje souostroví The World, které je poskládáno do tvaru jednotlivých kontinentů. Ostrovy prodloužily původně 72 km dlouhé pobřeží Dubaje o více než 520 km. Neslouží však pouze jako pláže a luxusní hotelové resorty, ale také jako rezidenční vilové čtvrti nebo zábavní střediska. Celý projekt ještě není dokončen, takže se v budoucnosti můžeme těšit na nové ostrovy. Úchvatný pohled na ostrovy shora nabízí tamní výškové budovy. Dominantu pobřeží vytváří nezaměnitelná Burj al-Arab (Burdž al-Arab) ve tvaru plachetnice. Jedná se o jediný sedmihvězdičkový hotel na světě, kde ubytování v nejdražším (prezidentském) apartmá stojí v přepočtu 363 tisíc korun na jednu noc. Do hotelu se však můžete podívat a obhlédnout zajímavé architektonické prvky, luxusní mramorové obklady, zlaté doplňky i vestavěná akvária. Od 13 do 16 hodin se v nejvyšších patrech hotelu podávají koktejly nebo sendviče a mezi 19. až 20. hodinou sem můžete zavítat na čajový dýchánek. Tzv. Sky Tea se podává v nejvyšším patře, zakoupit si můžete také High Tea nebo Arabesque Afternoon. Takovýto zážitek vás vyjde v přepočtu od 3 do 5 tisíc korun. Opravdovou specialitou hotelu je pak zapékaný humr zalitý v několika omáčkách nebo také našlehané cappuccino posypané vločkami z ryzího zlata.

Dubaj je mnohem více než mrakodrapy a pláže

Další dubajské „nej“ se tyčí nad všechny ostatní budovy. Nejvyšší budova světa Burj Khalifa (Burdž Chalífa) měří 828 metrů a vystoupat lze až do 189. poschodí. Část mrakodrapu zabírá hotel, část soukromé byty a část kanceláře, které propojuje výtah české výroby. V Dubaji naleznete největší nákupní centrum na světě Dubai Mall s 1200 obchody, mnoha restauracemi, kinosály, zábavnými atrakcemi i akváriem. Známými lákadly jsou v Dubaji také kryté sjezdovky, snow park a sněžná jeskyně nebo rozlehlá golfová hřiště. Moderní část, ve které spatříte všechny tyto výdobytky moderního světa, se nazývá Deira. Do klidnějšího tradičního arabského světa se dostanete ve čtvrti Bur Dubai, kde ještě stojí staré domy, malé mešity a na tržištích můžete vybírat milé dárky, orientální koření nebo jídlo na celý den. Příznivci historie zde najdou pěkné muzeum. Sportovně aktivní návštěvníci se pak jistě vydají na pláže, které mimo koupání nabízí také surfing, aquaparky, potápění, skútry a další. Na sportovní aktivity láká zejména Kite Beach, zatímco nejkrásnější výhled na Burj al-Arab budete mít na Sunset Beach nedaleko promenády The Walk.

Ceny v Dubaji aneb kolik dirhamů si vyměnit

V Dubaji není příliš draho, jak by se mohlo na první pohled zdát. Samozřejmě v luxusních částech budou ceny za ubytování i jídlo astronomické, nicméně ve všech dalších čtvrtích se v restauraci najíte za podobné ceny jako v České republice. Ve Spojených Arabských Emirátech se platí dirhamy (AED), které se pohybují v kurzu okolo 6-7 korun českých. Levnější potraviny seženete na tržištích, v menších restauracích nebo bistrech. V uličkách potkáte také levnější indické, libanonské či čínské restaurace. Velkou lahev vody koupíte v přepočtu za 15-35 korun, obdobně tak i láhev Coca-coly. Ochutnejte také místní shwarmu (podobnou burgeru) za 40 korun nebo se nechte zlákat na falafely. Pije se zde tradičně čaj, káva, mléko a vynikající ovocné šťávy. Drobný problém by mohl nastat s alkoholem, který je v muslimské Dubaji prodejný pouze zahraničním turistům, a to jen na speciálních místech. Výjimkou jsou tamní kluby, kde se skvěle pobavíte až do rána a o alkoholické nápoje tam nouze není. Do Dubaje s sebou raději přibalte adaptér, protože zásuvky jsou podobné těm britským. Na jiné počasí, skvělou stravu, nové podněty i velmi milé a vstřícné lidi okolo sebe se pak určitě rychle adaptujete i bez adaptéru.

Další články