Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Skalní kláštery Meteora

Když se řekne Řecko, tak se většině lidí určitě vybaví Athény, Sparta, Soluň, antická kultura, Kréta, Knóssos, krásné moře, Mínotaurus anebo bájné pohoří Olymp, z něhož shlíží vládce všech bohů Zeus. Po chvíli přemítání se jistě objeví také výjev dřevěných ikon, řeckokatolických kněží a byzantské kultury. Právě za vrcholným dílem byzantských mnichů se můžete vypravit během výletu do srdce Řecka. Kláštery Meteora, vznášející se ve skalách nad hlubokými propastmi, byly bez nadsázky označeny jako osmý div světa. Kde se stavby uprostřed skal Thesálské nížiny vzaly?

Meteora visí doslova mezi nebem a zemí

Význam zvláštního slova meteoro by se mohl nejlépe přeložit jako vznášející se nad zemí. Kláštery vystavěné na vrcholcích několika skal tak opravdu působí. Vyčnívající pískovcové a slepencové útvary v řeckém regionu Thesálie přitahovaly svým tajemstvím i polohou duchovně zaměřené osoby již od nepaměti. V 11. století se zde začali usazovat první poustevníci a mniši rozjímající uprostřed ticha skalních stěn. O více než tři sta let později se rozhodlo o stavbě prvního z monastýrů – řeckokatolických klášterů. Kláštery Meteora jsou neodmyslitelně spojené s dalším řeckým fenoménem – tajemným poloostrovem Athos, který spravují řečtí mniši a navštívit jej může pouze několik vybraných mužů denně. Právě zde působil mnich Anasthasius, který dal v roku 1356 pokyn k výstavbě prvního kláštera. V průběhu staletí zde pak vyrostlo celkem 24 monastýrů. V roce 1988 byl tento světový unikát zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Oblast Meteora přibližuje středověké Řecko

Doslova nadpozemská obydlí mnichů byla v době svého založení pro běžné smrtelníky nedostupná. Ortodoxní kláštery v nadmořské výšce 600 metrů byly přístupné pouze po skalách a mniši se dovnitř dostávali pomocí rumpálu a kladkového systému. Buď ve velkých koších, nebo v závěsných sítích se tak prakticky denně ocitali v Božích rukou. Postupně se místo stalo cílem mnoha poutníků i cestovatelů a s rozvojem cestovního ruchu se rozhodlo o vysekání schodů do skály. Po tomto schodišti dnes můžete vystoupat do nebeských výšin také vy. Každý z klášterů Meteora potkal jiný osud. Některé byly nechány napospas zubu času a dnes jsou z nich pouze zříceniny, jiné však naštěstí prosperují velmi dobře. Návštěvníci se dnes dostanou do šesti objektů – mužských klášterů VarlaamVelká Meteora, kláštera Sv. Trojice, kláštera Sv. Mikuláše a ženských klášterů Sv. Barbory (Roussanu) a kláštera Sv. Štěpána, z nichž nejznámější jsou první dva zmiňované.

Ke klášterům všemi dopravními prostředky, nahoru už po svých

Monastýry Meteora leží v samém pevninském srdci Řecka, proto se k nim krásně dostanete jak od severního pobřeží a poloostrova Chalkidiki, tak i od jižního. Z Athén a také ze Soluně jezdí přímé vlakové spojení do města Kalamba, kde se o klášterech dozvíte mnohem více v informačním centru, posilníte se na cestu vynikajícími místními specialitami a naleznete pěkné ubytování. V okolí města a také blízko obce Kastraci se nachází také několik příjemných kempů. Odtud lze ke skalám dojít pěšky po cestě vedoucí vzhůru anebo využít kyvadlového autobusu. Bez jakýchkoliv starostí a plánování předem můžete za tímto kulturním divem vyrazit s cestovní kanceláří. Kláštery Meteora nechybí v žádném poznávacím zájezdu do Řecka a zcela jistě se k nim dostanete v rámci výletu ze kteréhokoliv pobřeží či z Athén. Vzhledem k povaze místa je dobré mít na paměti několik pravidel, která se zde musí dodržovat. V první řadě je dobré doma zapomenout plavky nebo tričko bez rukávů. Podobně jako v jiných církevních objektech je vyžadováno zakrytí ramen i kolen. Ženy do objektu nesmí v kalhotách, ale pouze v sukni. Postačí si do batohu přibalit větší šátek a v případě nouze si můžete vhodné oblečení na místě zapůjčit.

Každý z monastýrů má své vlastní kouzlo

Kláštery spojuje nejen vůně medových svíček, ikonické obrazy a překrásný výhled na okolní skály i vzdálenější pohoří Pindos, ale také neopakovatelná atmosféra. Ty nejnedostupnější kláštery v průběhu historie díky své nedostupnosti odolaly veškerým tureckým nájezdům a staly se tak trezory řecké i byzantské kultury. Ve dvou nejnavštěvovanějších – v mužském klášteře Varlaam a v ženském klášteře Sv. Barbory (Roussanu) - probíhají prohlídky se zajímavým výkladem a zavítá sem nejvíce lidí. Mimo své řeholní povinnosti zde mniši pečují o návštěvníky, starají se o církevní památky, restaurují historické ikony a věnují se výrobě nových. Uvnitř nahlédnete do ústředního kostela, podíváte se do zpřístupněných obytných částí, nahlédnete pod pokličku místní kuchyně a budete moci obdivovat vzácné historické památky. Varlaam se rozrostl z původní kaple Tří světců na poměrně rozsáhlý komplex církevních budov, kam ovšem až do počátku 20. století nevedly kamenné schody. Uvnitř uvidíte vzácná mnišská roucha, starobylé kříže, opisy bible i rukopisy na pergamenu, nejstarší je dokonce z roku 979. Klášter Velká Meteora je položený ve výšce 613 metrů a fascinuje své návštěvníky historickou freskovou výzdobou i vybavenou knihovnou. Kláštery Sv. Štěpána Sv. Barbory jsou snadněji dostupné, proto došlo k jejich poničení za 2. světové války. Do kláštera Sv. Trojice rádi zavítají fanoušci bondovky Jen pro tvé oči, aby porovnaly filmové kulisy se skutečností.

Kdy je otevřeno?

Jednotlivé kláštery mají rozvržené otevírací dny tak, aby nikdy nebyly zavřené všechny najednou. Všechny objekty otevírají v 9 hodin a zavírají okolo páté. Varlaam nechává své brány uzavřené ve čtvrtky a pátky, ve čtvrtek se nedostanete ani do kláštera Sv. Trojice a v pátek zase do Sv. Mikuláše. Klášter Sv. Štěpána není otevřený v pondělí, klášter Velká Meteorav úterý a klášter Sv. Barbory zase ve středu. Na vstup do každého z objektů si připravte 3 eura. V současné době Meteora bzučí čilým cestovním ruchem. Pokud byste přeci jen chtěli zažít podobnou atmosféru, jako první mniši, kteří zde rozjímali, stačí si trochu přivstat a prožít zde krásný východ slunce. Nebo se zastavte v informačním centru pro mapu a vydejte se ke klášterům lesní stezkou mezi stromy, keři a skalami.

Další články