Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Slavnosti slunce Inti Raymi v Peru

Počasí se pomalu přibližuje příjemným teplotám, a 21. června nastane letní slunovrat. Nejdelší den v roce se na severní polokouli slaví v podobě svatojánských ohňů, hledáním pokladů a setkáváním přátel během opékání a grilování. A dny se začnou pomaličku zkracovat. Na jižní polokouli nastává opačný proces, životodárné Slunce dosáhne obratníku Raka a začne se vracet zpátky k jihu. Inti, kečuánsky Slunce, patří mezi nejdůležitější prvky incké kultury. Nejokázalejší slavnosti návratu Slunce se slaví v centu někdejší incké říše peruánském Cuscu, které letos vypuknou 24. června. Vrcholem bývá průvod z centra směrem k pevnosti Sacsayhuaman, kde se uskuteční lamí oběť, která zajistí úrodu pro celý příští rok. Jaká je symbolika rituálu? Co vše je potřeba pro ideální úrodu udělat? Jak se vyhnout davům turistů? Ponořte se do tajů dávných Inků...

Inti Raymi jako nový začátek

Festival Inti Raymi patřil k nejdůležitějším slavnostem Incké říše, možná právě proto byl nedlouho po dobytí oblasti dnešního Peru zakázán. V roce 1535 se konal poslední průvod za dobrou úrodu. Inti Raymi festival byl znovu zaveden až v roce 1944 díky vzdělanému Faustinu Espinozovi Navarrovi. V dnešní době lidé slaví opětovný příchod Slunce, zažehnání hladu a nedostatku, veselí se a účastní se průvodů. O poznání méně už se setkáme s tradičním půstem a zdržením se tělesných rozkoší, které ještě umocnilo zážitek. V Cuscu, které leží přibližně 3 600 m nad mořem, bývá v tuto roční dobu pouze okolo 12˚C, je třeba myslet také na správné oblečení. Milé incké babičky prodávají ručně pletené barevné rukavice i čepice, takže určitě nezmrznete ani za chladných večerů. Slavností Inti Raymi je zahájen nový incký rok, je třeba začít slavit.

 

Festival Slunce v letošním roce

Festivalu uctění Slunce se může zúčastnit prakticky kdokoliv, nezáleží na tom, zda patříte mezi peruánské potomky Inků nebo potomky středoevropských Slovanů. Ve vesnických oblastech se lidé spojují s Pachamamou (Matkou Zemí) pomocí koupelí v pramenech a vodopádech, po kterých nadchází několik dní tance, hudby a oslav až do úplného vyčerpání účastníků. Ve městech se pořádají průvody v tradičním inckém oblečení, konajíse oběti a odehrávají se speciální ceremonie. Na internetu je možnost zakoupit si vstupenky na nejznámější a největší Inti Raymi v peruánském Cuscu. Lístky, které vychází v rozmezí od 199 do 259 solů, zahrnují vyzvednutí od hotelu, svačinu, vstup na celou akci, průvodce, přepravu a dokonce malý milý dárek. Celá akce trvá po devět dní, během kterých se konají různé fiesty, párty a oslavy. Skutečný průvod a tradiční i duchovní rozměr je tradičně zahájen až 24. června. Mimo pochod a scénické představení v pevnosti Sacsayhuaman diváci z celého světa obdivují také pestrobarevné šaty a neuvěřitelné detaily výstroje inspirované dobami původních Inků.

Inti Raymi festival a jeho různé podoby

Slavnost Slunce se slaví po celém Peru a v celé andské části Jižní Ameriky. Pokud nejste typ, který by si užíval davy lidí a velkolepé show, stačí zavítat do jakéhokoliv jiného města v Peru. Spoustu drobných organizací a nadšenců pořádá menší ceremonie, zaměřuje se spíše na duchovní stránku a nechá vás vplynout do upřímné oslavy přírody a Matky Země. Inti Raymi v Peru se tak může stát nejen nezapomenutelným zážitkem, ale také získáte přátele na celý život.  Celá ceremonie se totiž odehrává v kolektivním duchu. Všichni se podílejí na nošení dřeva, rozdělávání ohně, snášení obětin (ovoce, chleby, nápoje, zelenina…) nebo rozmístění věcí. Hlavní slovo pak získává šaman, který provádí očistu každého z přítomných pomocí kouře a květinové vody (agua florida). Vlajka říše Tawantinsuyu má podobu duhy, jež začíná fialovou barvou. Stužka fialové barvy se stává symbolem a spojujícím prvkem všech hledajících lidí, všech s otevřenou myslí a všech, kteří chtějí začít novou cestu.

Další články