Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Słowiński Park Narodowy – písečný unikát v Polsku

Sousední Polsko je na národní parky bohaté. Sloviňský národní park leží na nejsevernějším cípu Polska, kde volně přechází do Baltského moře. Najdete jej okolo ústí řeky Leba, nedaleko stejnojmenného města. Na rozloze 186 m² se rozkládají velká jezera i malá jezírka ukrytá v borových lesích, louky s vzácnými rostlinami, rašeliny i bažiny a zejména pak obrovské pohyblivé písečné duny (wydmy ruchome), díky kterým si park vysloužil přezdívku Lebská Sahara. Celá zátoka vznikla velmi zajímavým způsobem. Jemný písek byl větrem a vlnami nanášen k pobřeží, kde stále ležely bludné balvany a morény z ledovce, až došlo k úplnému přehrazení pobřeží písečnou kosou. Podobným způsobem vznikla i tamní jezera. V současnosti se zde nachází dvě velká jezera – Lebsko a Gardno. Národním parkem bylo území vyhlášeno již v roce 1967 a o 10 let později došlo k jeho zapsání na seznam biosférických rezervací UNESCO.

Přesýpající se duny skrývají stromy i obydlí

Słowiński Park je velmi oblíbenou destinací mezi Poláky, kteří sem jezdí téměř za každého počasí. Jedná se totiž o krajinu jinde v Evropě nevídanou. Mezi písečnými dunami se tyčí surrealistické pahýly stromů, které skočily pod písečným přesypem a po čase je opět odhalil vítr. Na okraji tohoto tzv. mrtvého lesa se tyčí do výšky 42 metrů nejvyšší duna Wydma Lacka. Občas se v písku objeví také opuštěné domy. V minulosti totiž duny zasypaly také několik menších osad. Podle bývalé vesničky Słowińców získal národní park svůj název. Duny se přesouvají v rozmezí 3 – 10 metrů za rok. Snad se časem nepřevalí přes přístavní město Leba, které je výchozím bodem pro vstup do parku a leží pouze 5 km odsud. Obdivovat zde můžete krásné historické centrum, a v létě je velmi oblíbené pro své písečné pláže na pobřeží Baltu. Nechybí zde ani kostel, kaplička, zámeček přestavěný na hotel a bezpočet restaurací s vynikajícím jídlem. Kromě mapy parku ve městě seženete také jantarové suvenýry nebo typické sladké teplé vafle. Ubytování nabízí příjemné penziony, hotely i kempy s kvalitním zázemím.

Utajovaná německá základna pod korunami borovic

Vydejte se z města Leba po červené značce, která vás dovede až k branám přírodní rezervace. Cestu si můžete zkrátit jízdou motorovým vláčkem nebo se stylově svézt koňským povozem. Samotný park je rozdělený na 12 různých přísně chráněných přírodních rezervací, které lze navštívit. Mnozí turisté se vydávají nejprve k tamním jezerům, která v blízkosti moře mají slanější vodu, než je obvyklé. Vodní rostliny jsou uzpůsobené vyšší koncentraci soli ve vodě, některé ji dokonce k životu potřebují. Větší jezero Lebsko napájí největší řeka na území parku Leba, na kterou lze vyrazit i s kanoí či kajakem. Za nejkrásnější je však považována řeka Lupawa, která se vlévá do jezera Gardno. V blízkosti jezer vedou stezky skrz mokřady a listnaté lesy, které postupně přechází v borový háj. Na rozhraní lesa a písečných dun zaplesá srdce zájemců o historii. Nachází se zde skrytá německá základna Wyrzutnia Rakiet, kde se vyráběly rakety typu V-1 a V-2. Kdysi přísně utajená stavba je nyní přístupná návštěvníkům. V areálu dokonce vyrostla vyhlídková věž, ze které uvidíte celé okolí.

Vzácné rostliny, kolonie ptáků i roztomilí tuleni

Ve znaku má Sloviňský národní park racka, což naznačuje převahu vodního ptactva (zejména racků) mezi tamními živočišnými druhy. Pokud budete pozorní, určitě zahlédnete některé z 250 druhů ptactva, jež se zde vyskytují. U jezer potkáte labutě, kachny, lysky a rybáky a v blízkosti bažin si vykračují plaché volavky, jeřábi nebo kolihy. V lese se kromě žab a hadů vyskytují větší savci jako losi, divočáci, jeleni, lišky, hranostajové, jezevci, vydry a bobři. Na pobřeží čas od času zavítají i tuleni a ohrožené sviňuchy. Park je zvláštní tím, že se zde vyskytuje několik naprosto odlišných biotopů. Přes 80 % lesů na území parku jsou borové, o zbylých 20 % se pak dělí listnaté dřeviny. Odlišný mikrosvět pak najdeme v okolí rašelinišť, podél jezer, na pobřeží i mezi písečnými dunami. Mezi vzácné druhy patří plavuňka zaplavovaná nebo masožravá rosnatka okrouhlolistá. Během procházky uvidíte okolo 900 druhů rostlin, 165 druhů mechorostů, 500 druhů řas a přibližně 430 druhů hub.

Pokud se na sever Polska vydáte, počítejte s většími vzdálenostmi na chození. Některé turistické cesty nejsou přizpůsobené dětem a vedou poměrně daleko. Na podzim a na jaře občas od moře fouká silnější vítr, v takovém případě můžete zavítat do tamního přírodovědného muzea nebo si prohlídnout skanzen Sloviňců – tamních původních obyvatel. Návštěva polského unikátu jistě stojí za to. Proč nestrávit prodloužený víkend brouzdáním po písečných dunách a obdivováním překrásné přírody?

Další články