Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Zahrada Evropy Keukenhof

Mezi nejtypičtější výjevy Nizozemí patří větrné mlýny, vynikající sýry a hlavně tulipány. Pokud je Holandsko v hledáčku pro vaše další cesty, zarezervujte si termín na jaře. Od poloviny dubna jsou všude rozkvetlé barevné květiny a vzduchem se šíří omamná vůně. Zaručeně nejkrásnější podívanou nabízí největší květinový park v Evropě Keukenhof. Někteří dokonce tvrdí, že vynechat Keukenhof znamená nepoznat Holandsko. Vydejte se za exkluzivním zážitkem, který trvá pouze dva měsíce.

Tulipány, hyacintová řeka i liliové variace v Keukenhofu

Zažijte nezapomenutelný den uprostřed koberců z květin. Každé jaro zde vykvete více než 7 milionů cibulek tulipánů, krokusů, narcisů, lilií i hyacintů. Nikde jinde na světě neuvidíte pohromadě 800 druhů tulipánů. Nechte se vtáhnout do 32 hektarů velkého ráje na zemi, kde jediné, co musíte, je obdivovat hru barev, vnímat jemnou vůni, procházet se okolo živých jezírek nebo odpočívat v tematických pavilonech. Samotný park zde existuje již od roku 1840, avšak první cibulovité květiny, dnes pro Keukenhof tak typické, zde byly vysazeny o více než sto let později. V roce 1950 byl park poprvé otevřen veřejnosti. Obrovské zahrady se nachází v městečku Lisse v Jižním Holandsku. Během návštěvy odhalíte také zajímavou cestu tulipánů napříč historií – jejich ohromnou cenu, šlechtění, krádeže i jejich usazení ve finální destinaci.

Kdy Keukenhof navštívit a jak se vyhnout frontám?

V roce 2019 zahrada otevírá na první jarní den 21. března a pestrobarevnou podívanou můžete obdivovat pouze do 19. května, kdy květiny začnou pomalu odkvétat. Keukenhof můžete navštívit každý den od 8 do 19:30 hodin. Pokladna se zpravidla zavírá v 18 hodin. Hodina a půl je však na prohlídku celého parku málo, je lepší vyhradit si více času. Pokud nejste člověk, který by si liboval v zástupech lidí, správa parku doporučuje návštěvu před 10. hodinou ráno anebo po 16. hodině odpoledne, kdy řady návštěvníků prořídnou. V ranním a večerním slunci pořídíte také mnohem zajímavější fotografie. Nejméně vytíženými dny jsou pondělí, úterý a středa, s blížícím se víkendem pak lidí přibývá.

Jak vysoké zaplatíte v zahradách Keukenhof vstupné?

Za jednotlivé dospělé vstupné do zahrad zaplatíte 17 eur. Vstup pro děti od 4 do 17 let je zlevněn na pouhých 8 eur. V rámci skupiny nad 20 lidí vás bude vstupenka stát 15 eur a existují také zvýhodněné vstupenky, které v sobě mají zahrnutu také zpáteční jízdenku na autobus do čtvrtí Haarlem a Hoofddorp i na letiště Schiphol. Tento lístek platí také pro cestu do Leidenu a stojí 25 eur. Pokud cestujete z centra Amsterdamu, určitě si pořiďte vstupné se zpáteční jízdenkou na autobus v ceně 30 eur. Děti za kombinované vstupenky s jízdenkami zaplatí 15 eur. Až téměř k branám zahrady vás zavedou dálnice A4 (výjezd Nieuw-Vennep) a A44 (výjezd Lisse). Hned vedle parku se nachází velké parkoviště, je tedy možné vydat se na prohlídku květinového ráje autem. Na parkovné si připravte 6 eur.

Užijte si svou návštěvu skutečně naplno

Park Keukenhof je možné zkombinovat s přejezdem do další části Nizozemí. Svá zavazadla si totiž můžete uschovat v uzamykatelných skříňkách poblíž hlavního vchodu. V informacích si nezapomeňte vyzvednout bezplatnou mapu celého areálu, kterou lze také volně stáhnout z internetových stránek parku a naplánovat si návštěvu s předstihem. Pro všechny případy ve všech pavilonech funguje bezplatné připojení na wifi. V informacích lze také proti vratné záloze 20 eur zapůjčit kolečková křesla pro méně pohyblivé návštěvníky. Doporučuje se objednat si tuto službu předem.

Ušetřete čas a navštivte Keukenhof letecky

Do nizozemské provincie Jižní Holandsko se dostanete velice snadno také díky nabízeným zájezdům. Prohlédněte si jejich aktuální nabídku a zvolte jeden z jarních termínů. Keukenhof zájezd patří ty mezi nejoblíbenější do Holandska. Za pár dní stihnete projížďku po amsterdamských kanálech, ochutnáte holandské tvrdé sýry od prodejců v tradičních dřevácích v Alkmaaru, prohlédnete si větrné mlýny v Zaanse Schans, objevíte nezvyklou architekturu Rotterdamu a jako třešničku na dortu zažijete neuvěřitelnou procházku jarním rozkvetlým Keukenhofem. S leteckým zájezdem začne vaše nizozemské dobrodružství přímo v Amsterdamu s jeho největšími lákadly a další přeprava je zajištěna lokálními vlaky či autobusy. Zájezdy bývají plánované na 3 až 5 dní. Jako suvenýr si můžete odvézt cibulku do vlastní zahrádky nebo pro radost do květináče za okno. Jaro je za dveřmi.

Bohatý doprovodný program

Na návštěvníky parku čeká také pestrý doprovodný program v podobě květinových defilé, koncertů, výstavy umění, inspirace pro vaše zahrady a řady drobných zajímavých akcí. Letošní rok je ve znamení „flower power“ a poslední květnový týden bude zasvěcen vzpomínce na Woodstock. Děti určitě nenechávejte doma. Až je omrzí pozorování rostlin nebo přeskakování kamenného chodníčku přes jezírko, jistě se nadchnou na dětském hřišti, při honbě za pokladem anebo na malinké farmě se zvířaty. Vychutnejte si unikátní výhled na nekonečné barevné pláně z lodi. Během vyjížďky, která stojí dospělého návštěvníka 8 eur a děti polovinu, pořídíte zaručeně dechberoucí fotografie.

Další články