Afrika
- Egypt
- Keňa
- Madagaskar
- Maroko
Amerika
- Brazílie
- Kostarika
- Kuba
- Nikaragua
- Panama
- Peru
- Spojené státy americké
Asie
- Bali
- Čína
- Indie
- Indonésie
- Izrael
- Jordánsko
- Kambodža
- Kyrgyzstán
- Laos
- Libanon
- Malajsie
- Maledivy
- Mongolsko
- Myanmar
- Nepál
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Thajsko
- Turecko
Další oblasti
-- Alanya
-- Side
- Vietnam
Austrálie a Oceánie
- Nový Zéland
Evropa
- Albánie
- Anglie
- Arménie
- Belgie
Další oblasti
-- Brusel
- Bosna a Hercegovina
Další oblasti
-- Neum
- Bulharsko
- Černá Hora
- Česká republika
- Chorvatsko
- Dánsko
Další oblasti
-- Kodaň
- Estonsko
- Finsko
- Francie
- Gruzie
- Holandsko
- Irsko
- Island
- Itálie
- Kanárské ostrovy
- Kypr
- Litva
Další oblasti
-- Vilnius
- Lotyšsko
- Lucembursko
Další oblasti
-- Lucemburk
- Maďarsko
- Makedonie
Další oblasti
-- Skopje
- Malta
- Monako
Další oblasti
-- Monako
- Německo
- Nizozemí
Další oblasti
-- Amsterdam
- Norsko
- Pobaltí
- Pobaltské státy
- Polsko
- Portugalsko
Další oblasti
-- Madeira
- Rakousko
- Řecko
- Rumunsko
Další oblasti
-- Sibiu
- Rusko
- Slovensko
- Slovinsko
- Španělsko
- Středomoří
- Švédsko
- Švýcarsko
- Turecko
- Ukrajina
- Velká Británie
Další oblasti
-- Wales

Zimní dovolená ve stínu palem a oleandrů

Dny se znatelně krátí, kalendář ukazuje podzimní rovnodennost, a teploty pomalu ale jistě přestávají být letními. Pokud nejste příznivcem zimních plískanic a studeného počasí, právě teď nastává ideální čas, kdy vybrat zimní dovolenou u moře v teplých krajích. First minute nabídky poskytují nepřeberné množství destinací za výhodnější ceny. Stačí zabodnout prst do mapy nebo si splnit dávný sen a nasednout do letadla, které vás zanese za azurovým mořem, bílými plážemi, exotickými koktejly i trochou dobrodružství. Stačí čtyři hodiny letu z Prahy a můžete se procházet v letních šatech, o pár hodin delší let vás pak vysadí v úplně jiném světě. Podle čeho se rozhodnout?

Exotická místa v rámci starého kontinentu

Při cestě za sluncem ani není nutné opustit Evropu. Nedaleké Kanárské ostrovy nabízí příjemné klima i teplé moře po celý rok. Ať už si vyberete kterýkoliv ostrov, vždy naleznete fascinující krajinu, rozličné rostliny a bohatou kulturu. Milovníky turistiky a treků jistě nadchne ostrov Tenerife protkaný 761 značenými turistickými trasami a nejvyšší horou celého Španělska, vulkánem Pico de Teide (3718 m). Nezvykle působí tenerifské černé pláže sopečného původu na severu ostrova, opalovat se však můžete také například v jemném písku dovezeném ze Sahary na pláži Las Teresitas. Traduje se, že nejkrásnější pláže ukrývá ostrov Fuerteventura, kde se přelévají písečné duny dokonce i ve vnitrozemí. Celý ostrov lze navíc projet na kole. Bezpočet sopek a lahodné víno by mohla být klíčová slova pro popis nejsevernějšího ostrova Lanzarote. Zdejší nezvyklá krajina se dokonce dostala na seznam přírodního dědictví UNESCO. Podobně daleko z moře vystupuje tzv. „ostrov věčného jara“ Madeira. Samotné koupání je na Madeiře trochu dobrodružnější, kdy mimo upravené písečné pláže najdete také skalnaté útesy a skryté lagunky. Většina lidí sem ovšem jezdí za dechberoucí přírodou, rozmanitými květinami a trekovými či běžeckými zážitky. Napříč celým ostrovem vás provede červená značka nebo některá z levád.

Africký ráj na Kapverdských ostrovech

Kapverdské ostrovy působí jako balzám na duši, proto jsou jako stvořené pro zklidnění myšlenek, aktivní relax a celkovou regeneraci. Nakažlivá pohoda se vám vlije do žil, zatímco zkoušíte surfing, windsurfing nebo jízdu na rychlých čtyřkolkách. Na patnácti ostrovech, z nichž nejznámější jsou Sal a Boa Vista, žijí nejen přátelští lidé, ale také rozmanitá fauna v podobě želv, ptáků i netopýrů. Nekonečné bílé pláže vyzývají nejen k vodním sportům, ale také k dlouhým procházkám během prosluněných dní. Za návštěvu rozhodně stojí vesnička Pedra de Lume s nedalekou solnou pánví Salinas. Sůl se zde již netěží, zato je možné se vykoupat v jednom ze slaných jezírek v kráteru sopky a nechat na pleť působit blahodárnou vodu s vysokým obsahem soli. Pohled na sopečné vrcholky, lehký vánek a všudypřítomné nakažlivé „no stress“ vás jistě nabijí na velmi dlouho.

Po stopách objevitelů k plážím Karibiku

Východní část ostrova Hispaniola byla jedním z prvních míst, které evropští mořeplavci spatřili při svých objevných plavbách. O více jak pět set let později je Dominikánská republika stále považována za ráj na zemi a ročně ji navštíví šest milionů turistů. Kokosové palmy kontrastují s blankytnou oblohou, bílým pískem i azurovou vodou Karibiku, která má konstantně 27 stupňů. Zimní období je ideálním pro nadšené potápěče, protože mimo běžný mořský život mohou pozorovat také keporkaky v zálivu Samaná. Kdy jindy než v únoru vyrazit na tradiční karneval plný barev, různorodých masek a výborného místního jídla. Do vnitrozemí by se měly vypravit dobrodružné povahy a prozkoumat četné jeskyně, podzemní řeky, vodopády a překrásné hory. V přírodní rezervaci Parque Nacional del Este objevíte více než 400 jeskyní, stupňovité útesy a také jezero položené 300 metrů pod hladinou moře. Díky účelné ochraně přírody zde žije mnoho druhů dnes již ohrožených zvířat jako kapustňáci, delfíni nebo vzácný holub antilský.

Vítr ve vlasech a „buenos días“

Stále lákavějším se stává Mexiko díky svým aztéckým a mayským památkám, proslulým plážím i tequile nebo mezcalu. Přímořská střediska jako TulumCancún a Playa del Carmen nabízí téměř nonstop hudbu, zábavu, barevné „partybusy“, lahodné koktejly a výhledy na moře. V některých obdobích, kdy k pobřeží připlouvají červené řasy, jsou nejlepším útočištěm ostrovy Cozumel nebo Isla de las Mujeres, kam jezdí pravidelné trajekty. Pokud vás omrzí čilý ruch letovisek, nenechte si ujít návštěvu některé ze záchranných stanic, kde se setkáte tváří v tvář s jaguárem, tapírem, nosály nebo opicemi, které jsou ve volné přírodě velmi plaché. Yucatánský poloostrov leží zejména na vápencovém podloží, proto je celý protkaný jeskynními systémy. Nezapomenutelný zážitek vám poskytnou tzv. cenotes, skalní propadliny naplněné podzemní vodou, ve kterých se lze nejen koupat, ale také potápět. Průzračná voda odhalí nejedno tajemství, které se v zatopených komplexech skrývá. Barvitou historii Yucatanu vypráví pyramidy a ruiny rozeseté po celém poloostrově. Místní obyvatelé se snaží znovuobnovit a zachovat mayskou tradici – neváhejte a popovídejte si s nimi o této fascinující kultuře.

Kam za velkými vlnami?

Pod křídly Mexika leží několik států, které ještě čekají na své objevení. Na pobřeží Guatemaly nebo Salvadoru najdete především místní nebo americké turisty, ale také optimální vlny Tichého oceánu i komfortní zázemí. Pro ty, kteří se nebojí objevovat nové věci, jsou tyto destinace jako stvořené. Od pobřeží se vždy lze snadno dostat autobusem k nádherným vulkánům nebo jezeru Atitlán. Pacifik i Atlantik omývá mnohem známější a otevřenější Kostariku. Karibská atmosféra a surfařské školy na východním pobřeží se skvěle doplňují s uvolněnou atmosférou západu. Kostarika také nabízí mnoho národních parků. Záleží pouze na vás, zda chcete navštívit barevná jezírka v kráterech sopek, procházet se po stezce v tropickém deštném lese a hledat lenochody, vyrazit na dobrodružnou stezku v lanovém parku nebo jen tiše sledovat hlučné papoušky na pobřeží.

Asijská meditace v modrém ráji

Už jen při vyslovení slova Maledivy před sebou každý vidí světlý písek, jasnou modř a barevné korály s hrajícími si rybkami. Cesta vám zabere deset hodin v letadle, ale každá minuta letu bude stát za to. Maledivy patří mezi jedno z nejkrásnějších míst na světě, kde si můžete odpočinout a znovu nabrat energii. Malinké ostrůvky s nevelkými resorty zajistí dostatek soukromí a osobního prostoru, což není v tak vyhledávaných lokalitách běžné. Na ostrovy se jezdí obdivovat především bohatý podmořský život, ale také zvolnit životní styl. Pokud si přejete meditovat, zacvičit si nebo se jen zvolna projít, dorazili jste na správné místo. Chtělo by to trochu oživit? Stačí využít přímého spojení na Srí Lanku nebo si můžete protáhnout cestu až do Indonésie. Bali, Jáva, Siberut... nebo přece jen to Mexiko?

Další články